Szaúd-Arábia és Omán küldöttsége a jövő héten találkozik a huthi vezetéssel Szanaában, hogy aláírják a nyolc éve tartó jemeni háborút lezáró állandó tűzszünetet – jelentette több hírügynökség a tárgyalásokat ismerő tisztviselőkre hivatkozva.
A Reutersnek nyilatkozó források szerint a megállapodást április 20-ig, a ramadán végét jelző Eid-al Fitr muzulmán ünnep előestéjéig jelenthetik be.
Hans Grundberg, az ENSZ jemeni különmegbízottja a hét elején Muscatban járt, ahol magas rangú ománi és houthi tisztviselőkkel találkozott, hogy a békefolyamatról tárgyaljon.
Csütörtökön a szaúdi vezetésű koalíció feloldotta a Jemen elleni tengeri blokádot, lehetővé téve, hogy a legtöbb hajó közvetlenül Ádenben és más déli kikötőkben kössön ki, anélkül, hogy biztonsági ellenőrzés céljából megállna Dzsiddában. A blokádot 2015-ben vezették be, amikor a szaúdi vezetésű koalíció megszállta Jement a hutik által eltávolított kormány nevében.
Közben a libanoni székhelyű Al-Mayadeen hírportál arról számolt be, hogy Rijád pénteken összehívta a Szaúd-Arábia által támogatott jemeni kormány vezetőit, hogy tájékoztassa őket a Houthikkal folytatott tárgyalásokról. A szaúdi védelmi miniszter, Khalid bin Szalmán bemutatta “a megoldást a jemeni háborúból való kilábalásra” – mondták a csatorna forrásai.
Az al-Mayadeen szerint a szaúdi terv a tűzszünet további egy évvel való meghosszabbítását irányozza elő, amelyet a jemeni kikötők újbóli megnyitását célzó lépések követnek. Rijád ezt követően várhatóan hivatalosan is bejelenti a háború és a jemeni beavatkozás befejezését.
Ezt követően Szaúd-Arábia és az ENSZ támogatni fogja a Houthik és a rivális jemeni frakciók közötti tárgyalásokat, amelyek célja egy kétéves átmeneti időszak biztosítása az új kormány létrehozására – jelentették a hírügynökségek.
A nyolc évig tartó harcok utáni diplomáciai áttörést az tette lehetővé, hogy Irán és Szaúd-Arábia a múlt hónapban Kína közvetítésével megállapodott a diplomáciai kapcsolatok helyreállításáról.
Az ENSZ becslései szerint a jemeni konfliktus legalább 377 ezer emberéletet követelt, ebből 150 ezret a harcok, a többieket pedig az éhezés és a betegségek. További 4 millió ember kényszerült lakóhelye elhagyására.