A török egykamarás Nagy Nemzetgyűlés, az ország parlamentjének külügyi bizottsága kedden jóváhagyta Svédország NATO-tagsági kérelmét, miután hetek óta tartó késedelmek miatt a nyugati katonai blokk bővítését felfüggesztették.
Az ország csatlakozását most már parlamenti szavazáson kell jóváhagyni. Fuat Oktay, a külügyi bizottság vezetője újságíróknak elmondta, hogy a parlament elnöke csak az időzítésről fog dönteni. A bizottság jóváhagyását követően Tobias Billstrom svéd külügyminiszter az X-en (korábbi nevén Twitter) közzétett nyilatkozatában üdvözölte a döntést, és azt írta, hogy „alig várja a NATO-csatlakozást”.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szintén üdvözölte a lépést, és felszólította Törökországot és Magyarországot, hogy „a lehető leghamarabb fejezzék be a ratifikációt”. Svédország tagsága erősebbé teszi a NATO-t”.
A NATO megköveteli, hogy minden tagjának egyhangúan kell egyetértenie a bővítéssel, és eddig csak Törökország és Magyarország állt Stockholm útjában. Magyarország azt állítja, hogy svéd politikusok szemenszedett hazugságokat állítanak a magyar demokrácia állapotáról. Orbán Viktor magyar miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy „nincs nagy hajlandóság” Svédország pályázatának jóváhagyására, ugyanakkor Törökország tekinthető a legfőbb NATO-tagnak, amely megakadályozza az északi ország felvételét a katonai szövetségbe.
2022 májusában Erdogan török elnök kifogásolta mind Svédország, mind Finnország kérését, hogy csatlakozhasson a katonai szövetséghez, arra panaszkodva, hogy az északi országok terroristákat támogatnak. Törökország később áprilisban ratifikálta Finnország pályázatát, de Svédországot megvárakoztatta, további biztonsági engedményeket követelve. Ankara szerint az északi országnak több lépést kell tennie a kurd fegyveresek elleni fellépés érdekében. Stockholm válaszul új terrorizmusellenes törvényt írt alá, és közölte, hogy betartotta a tavaly aláírt megállapodás rá eső részét. Svédország és a NATO-tag Finnország, Kanada és Hollandia is lépéseket tett a Törökországgal szemben elrendelt fegyverembargó feloldására.
A hónap elején Erdogan nyíltan összekapcsolta Svédország tagságának ratifikálását azzal, hogy az amerikai kongresszus jóváhagyta a 40 F-16-os vadászrepülőgép vásárlására vonatkozó török kérést. A Fehér Ház támogatta a török kérést, de a kongresszusban ellenezték a Törökországnak történő katonai eladásokat.
Szövetségeseivel ellentétben Ankara igyekszik semleges álláspontot képviselni az ukrajnai konfliktussal kapcsolatban, felszólítva a feleket az ellenségeskedések befejezésére, de bírálja az Oroszországgal szembeni nyugati szankciókat is. Szeptemberben Erdogan a PBS amerikai műsorszolgáltatónak azt mondta, hogy szerinte Oroszország és a Nyugat „egyformán” megbízható.