A Credit Suisse és az UBS svájci bankóriások szerepelnek azon bankok listáján, amelyeket az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) vizsgál, mert állítólag segítettek orosz üzletembereknek a szankciók kijátszásában – jelentette csütörtökön a Bloomberg az ügyet ismerő személyekre hivatkozva.
A svájci bankokat – több amerikai banki nagyvállalattal együtt – a DOJ állítólag beidézte. A hírügynökség forrásai hozzátették, hogy a felszólításokat még azelőtt küldték el, hogy a Credit Suisse-t elérte a válság, amelynek következtében a rivális UBS felvásárolta.
A vizsgálat célja annak megállapítása, hogy mely bankárok és tanácsadók foglalkoztak szankcionált ügyfelekkel, és hogyan vizsgálták át ezeket az ügyfeleket az elmúlt években – mondták a források a Bloombergnek, hozzátéve, hogy a banki alkalmazottak ellen ezt követően további vizsgálatokat indíthatnak annak megállapítására, hogy megszegtek-e bármilyen törvényt.
A hitelezők súlyos büntetésre számíthatnak az amerikai szankciók megsértése miatt. A BNP Paribas francia nemzetközi bankcsoport 2014-ben mintegy 9 milliárd dollár megfizetésére kényszerült, miután bűnösnek vallotta magát Washington vádjaiban, miszerint engedélyezte a szankciókkal sújtott szudáni, iráni és kubai szervezetek tranzakcióit.
A Standard Chartered Bank 2019-ben beleegyezett abba, hogy több mint 1 milliárd dollárt fizessen ki, hogy rendezze az amerikaiak vizsgálatát az Irán-ellenes szankciók megsértése miatt.
A múlt hónapban a Credit Suisse, Svájc egykor második legnagyobb bankja, közölte, hogy a Moszkva ellen bevezetett szankciók részeként több mint 19 milliárd dollárnyi orosz vagyont zárolt.
Tavaly a DOJ elindította a KleptoCapture munkacsoportot, hogy szankciókat hajtson végre olyan oroszokkal szemben, akik a Fehér Ház szerint Vlagyimir Putyin elnök közeli szövetségesei voltak. Az amerikai hatóságok azóta számos jachtot, magánrepülőgépet és ingatlant foglaltak le orosz üzletemberektől.