Ukrajna szabadon használhatja majd a NATO-tól kapott F-16-os vadászgépeket katonai célpontok ellen „Oroszországon belül” vagy Kijev által követelt határokon túl – közölte Jens Stoltenberg, az Egyesült Államok vezette szövetség főtitkára az amerikai állami irányítású médiának.
Stoltenberg az amerikai kormánypropaganda zászlóshajójaként emlegetett Szabad Európa Rádiónak nyilatkozott pénteken. Az előzetesen nyilvánosságra hozott részletek szerint a NATO vezetője azzal érvelt, hogy Ukrajnának joga van az önvédelemhez az orosz „agresszióval” szemben, ami magában foglalná „az Ukrajnán kívüli legitim orosz katonai célpontok elleni csapást”.
Arról, hogy a kijevi kormány mikor kaphatja meg ténylegesen a régóta ígért repülőgépeket, Stoltenberg nem kívánt nyilatkozni. Minden egyes NATO-tagállam, amely ígéretet tett az F-16-osok leszállítására, más és más politikát folytat, és maga dönt – magyarázta.
Bár Ukrajna támogatói közül néhányan azt szeretnék, hogy a repülőgépek minél hamarabb bevetésre kerüljenek, Stoltenberg szerint nagyobb hatásuk lesz, ha a pilóták jól képzettek, és elegendő karbantartó és támogató személyzet áll rendelkezésre.
„Úgy gondolom tehát, hogy meg kell hallgatnunk a katonai szakértőket, hogy pontosan mikor állunk készen arra, vagy mikor állnak készen a szövetségesek arra, hogy elkezdjék az F-16-osok küldését és szállítását” – mondta.
„Minél hamarabb, annál jobb”.
Ukrajna már régóta követeli az F-16-osokat, mint az orosz légi fölény elleni harc eszközét. Dánia és Hollandia is ígéretet tett arra, hogy hozzájárul néhány repülőgépével, Volodimir Zelenszkij elnök pedig összesen 42-re tette a számukat. Az első nyugaton kiképzett ukrán pilóták decemberben fejezték be a tanfolyamot az Egyesült Királyságban.
Az amerikai gyártmányú repülőgépek tervezése miatt nehézségekbe ütközhet az ukrán kifutópályákról történő üzemeltetésük, ami olyan találgatásokat vált ki, hogy helyette Lengyelországból, Romániából vagy a balti államokból repülhetnének.
Oroszország többször figyelmeztetett, hogy egy ilyen bevetés a konfliktus eszkalálódását jelentené, és akár nukleáris háborút is kockáztathat, mivel az F-16-os képes B61-es bombák célba juttatására.
„Tehát, ha az egyik ilyen gép egy NATO-országból szállna fel – mi lenne az? Egy támadás Oroszország ellen. Nem fogom leírni, mi történhet ezután” – mondta Dmitrij Medvegyev volt orosz elnök, az orosz biztonsági tanács helyettes vezetője egy csütörtöki interjúban.