Az orosz erők sikeresen kilőttek három Kinzsal hiperszonikus rakétát az ukrajnai konfliktus során – közölte Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter.
A rakétát „három alkalommal használtuk [az ukrajnai] különleges katonai művelet során. És három alkalommal megmutatta kiemelkedő tulajdonságait, olyan tulajdonságokat, amelyekkel egyetlen hasonló rakéta sem rendelkezik a világon” – mondta Sojgu vasárnap az Rosszija 1 televíziónak.
A Kinzsal (Tőr) egy orosz hiperszonikus levegő-föld rakéta, amely 2017-ben állt szolgálatba. A rakéta 12 Mach (kb. 14 800 km/h) sebességgel képes haladni, miközben folyamatosan kitérő manővereket hajt végre, ami a feltételezések szerint lehetővé teszi számára, hogy áthatoljon bármely jelenleg létező légvédelmen. A nukleáris töltetű lőszert az ország Tu-22M3-as bombázók vagy MiG-31-es harcigépek indíthatják.
A védelmi minisztérium március közepén jelentette egy Kinzsal rakéta kilövését, mondván, hogy az megsemmisített egy fegyverraktárt Ivano-Frankivszk város közelében, mélyen Nyugat-Ukrajnában. Úgy tűnik, ez az első alkalom, hogy hiperszonikus fegyvert harcban alkalmaztak.
A rakéta egyike annak a számos hiperszonikus rendszernek, amelyet az orosz hadsereg számára fejlesztettek ki az elmúlt években, a silóalapú ICBM-ekre szerelt Avangard siklóval és a haditengerészet által használandó Cirkon rakétákkal együtt.
Sojgu kitért az orosz Szu-57-es ötödik generációs lopakodó vadászrepülőgépek bevetésére is az ukrajnai konfliktusban, mondván, hogy a légierőnél 2020-ban szolgálatba állított gép „nagyon magas fokú védelemmel rendelkezik a különböző légvédelmi rendszerekkel szemben; rakétákkal szemben is védett. Rengeteg dolog van… a legfontosabb, hogy nagyon erős fegyverekkel is rendelkezik”.
„Ezeket a fegyvereket mi is teszteltük, kipróbáltuk – tökéletesen működnek” – jegyezte meg.
Oroszország február 24-én küldött csapatokat Ukrajnába, arra hivatkozva, hogy Kijev nem hajtja végre a minszki megállapodásokat, amelyek célja, hogy Donyeck és Luganszk régiónak különleges státuszt biztosítson az ukrán államon belül. A Németország és Franciaország közvetítésével létrejött jegyzőkönyveket először 2014-ben írták alá. Petro Porosenko volt ukrán elnök azóta elismerte, hogy Kijev fő célja az volt, hogy a tűzszünetet időnyerésre és „erős fegyveres erők létrehozására” használja fel.
2022 februárjában a Kreml független államként ismerte el a Donbassz köztársaságokat, és követelte, hogy Ukrajna hivatalosan is nyilvánítsa magát semleges országnak, amely soha nem csatlakozik semmilyen nyugati katonai blokkhoz. Kijev ragaszkodik ahhoz, hogy az orosz offenzíva teljesen indokolatlan volt.