Oleksii Reznikov ukrán védelmi miniszter kedden kora reggel azt nyilatkozta, hogy eddig nem kapott olyan információkat, amelyek arra utalnának, hogy Oroszország a közeljövőben megszállná Ukrajnát.
“A mai napig Oroszország fegyveres erői nem hoztak létre olyan csapásmérő egységeket, amely arra utalna, hogy holnap készen állnának egy offenzíva megindítására” – mondta az ukrán ICTV televíziós csatornának, hozzátéve, hogy egy orosz támadás forgatókönyve sem valószínű a közeljövőben.
A csatornának arra a kérdésre, hogy mekkora a valószínűsége annak, hogy Oroszország február 20-án, a pekingi olimpiai játékok utolsó napján megtámadja Ukrajnát, a miniszter azt mondta, hogy ennek “kicsi a valószínűsége”.
Kijev és nyugati partnerei az utóbbi időben folyamatosan azt terjesztette a médiában, hogy Oroszország inváziót tervez Ukrajna ellen. A pánikkeltés célt tévesztett és az EU és nyugati államok helyett az ukrán lakosság idegeit borzolták fel. Az ukránok (látva a kazah eseményeket) elkezdték kivenni a bankban tárolt készpénzüket és élelmiszert halmoznak fel, amit már az ukrán elnök sem tudott szó nélkül hagyni és nyugalomra intett.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője az invázióról szóló kijelentéseket “üresnek és alaptalannak” minősítette, hozzátéve, hogy ezek a feszültség fokozását szolgáló trükkök. Oroszország semmilyen fenyegetést nem jelent senkire – mondta. Peszkov ugyanakkor nem zárta ki az ilyen állítások igazolására irányuló provokációk lehetőségét, és figyelmeztetett, hogy a katonai erő bevetésére irányuló kísérletek a délkelet-ukrajnai válság megoldására súlyos következményekkel járnának.
Oroszország decemberben két szerződéstervezetet adott át az Egyesült Államoknak, amelyek megkötése a megítélése szerint jogi garanciát jelentene a számára arra nézve, hogy a NATO nem fogad be több volt szovjetköztársaságot, nem telepít csapásmérő eszközöket az Oroszországgal szomszédos területekre, ott nem hoz létre bázisokat, valamint katonai infrastruktúráját az 1997-es szintre csökkenti, amikor Moszkva és a szövetség együttműködési alapokmányát aláírták.
[jnews_hero_13 hero_style=”jeg_hero_style_4″ include_post=”29100″]
A felek több tárgyalást folytattak, köztük személyes találkozót az orosz és az amerikai csúcsdiplomaták, Szergej Lavrov külügyminiszter és Antony Blinken amerikai külügyminiszter között. A találkozók során Lavrov többször is megerősítette, hogy Oroszország nem tervezi szomszédja megtámadását.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter novemberben arra figyelmeztetett, hogy “egyre több katonát és felszerelést halmoznak fel a Donbassz kontaktvonal mentén, egyre több nyugati “kiképző” támogatásával”. A csúcsdiplomata szerint ezek a nemzetek oroszellenes akciókra ösztönzik a kijevi tisztviselőket, amelyek – figyelmeztetett – “katonai kalandozásokká eszkalálódhatnak”.