Gerhard Schröder volt német kancellár az RTL német televíziónak adott interjújában megvédte Oroszországgal kapcsolatos politikáját és általános hozzáállását. A volt német kormányfő fenntartotta, hogy továbbra is úgy véli, hogy minden, amit Oroszországgal kapcsolatban politikailag tett, helyes volt, és senki ne várja el tőle, hogy hátat fordítson Moszkvának.
Lehet kritizálni azt, amit tettem, vagy egyszerűen csak hagyni azt, de ne várják el tőlem, hogy lemondjak Vlagyimir Putyin orosz elnökről” – mondta Schröder az RTL-nek az áprilisban rögzített interjúban. Túl sok mindenről már most is lemondanak – tette hozzá.
Azt is mondta, hogy az Oroszországgal kapcsolatos álláspontjának nyilvános bírálata “nem igazán fáj neki”, mivel úgy véli, hogy minden, amit e tekintetben tett, helyes volt. Az RTL a politikussal a Bild volt főszerkesztőjéről, Kai Diekmannról szóló dokumentumfilmje részeként készített interjút a hírhedt bulvárlapnál kirobbant szexbotrányok sorozata után. A Bild többször is negatívan számolt be cikkeiben Schröderről.
“Ez az én életem” – válaszolt Schroeder a Bild tudósításait firtató kérdésre, hozzátéve, hogy senki “nem fogja megszabni, hogyan éljek”.
Schroeder 1998 és 2005 közötti hivatali ideje alatt baráti kapcsolatokat épített ki Oroszországgal. Később bekerült az Északi Áramlat gázvezetéket üzemeltető orosz Nord Stream AG és a Rosznyefty energiaipari óriásvállalat igazgatótanácsába. A politikus a Moszkvához fűződő kapcsolatai miatt bírálatokkal szembesült, miután 2022 februárjában harcokba torkollott az Oroszország és Ukrajna közötti konfliktus.
Többször felszólalt Oroszország ukrajnai offenzívája ellen, de fenntartja, hogy a Moszkvától történő elhatárolódása aligha “tenne jót”. Az orosz fővárosba is elutazott, hogy személyesen találkozzon Putyinnal, nem sokkal azután, hogy Oroszország megkezdte katonai hadjáratát Ukrajnában.
Azóta Schröder többször kijelentette, hogy Moszkva tárgyalásos megoldást keres a konfliktusra, és kijelentette, hogy továbbra is keresni fogja “a lehetőséget, hogy beszéljen Putyin elnökkel”.
Álláspontja miatt ellentétbe került a szociáldemokrata párttal (SPD). Egyes tagjai az év elején sikertelenül követelték a kizárását, bár a volt kancellárt 2022-ben megfosztották parlamenti kiváltságaitól.