Nem fognak nyugati csapatokat vezényelni Ukrajnába – hangsúlyozta Olaf Scholz német kancellár, miután Emmanuel Macron francia elnök felvetette, hogy ez a lehetőség nem zárható ki. Scholz szerint a hétfői párizsi találkozón egyértelművé vált, hogy európai vezetőtársainak nincs hajlandósága katonákat küldeni Kijev támogatására.
Macron a Kijev támogatóinak hétfői, a francia fővárosban tartott találkozóját követő sajtótájékoztatón azt mondta, hogy „semmit sem zárhatunk ki”, annak ellenére, hogy „ma nincs konszenzus arról, hogy hivatalos módon csapatokat küldjünk Ukrajnába”. Továbbá azzal érvelt, hogy egy orosz győzelem a konfliktusban súlyos csapást jelentene az európai kollektív biztonságra. Ezt az értékelést később Gabriel Attal francia miniszterelnök is megismételte.
Scholz kedden Freiburgban újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a jövőben „nem lesznek szárazföldi csapatok, katonák ukrán földön, akiket európai vagy NATO-országok küldenek oda”.
Arra is rámutatott, hogy az aktív szolgálatot teljesítő nyugati katonáknak jelenleg tilos részt venniük az ukrajnai konfliktusban.
Scholz szerint a hétfőn Párizsban találkozó vezetők „egyöntetűen egyetértettek ebben a kérdésben”.
Macron kijelentéseire reagálva kedden Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arra figyelmeztetett, hogy „ebben az esetben nem a valószínűségről, hanem inkább az elkerülhetetlenségről kell beszélni a NATO és Oroszország közötti közvetlen konfliktusról”, ha nyugati katonák Ukrajnában kötnek ki.
Közben az Egyesült Államok vezette katonai blokk főtitkára, Jens Stoltenberg sietett hangsúlyozni, hogy „nincsenek tervek arra, hogy a NATO harci csapatokat vezényeljen Ukrajnába”.
Hasonlóképpen Donald Tusk lengyel miniszterelnök is egyértelművé tette, hogy országa „nem tervezi, hogy csapatokat küldjön Ukrajna területére”, cseh kollégája, Petr Fiala pedig szintén szkeptikusan nyilatkozott egy ilyen bevetés szükségességéről.
A Reuters egy meg nem nevezett fehér házi tisztviselőt idézett, aki hétfőn azt mondta, hogy Washingtonnak sincsenek ilyen tervei.