A román fegyveres erők készen állnak arra, hogy lelőjék az orosz pilóta nélküli légi járműveket (UAV) – közölte pénteken Gheorghița Vlad tábornok, a vezérkari főnök helyettese. Bukarest további erőket is telepít az ukrán határ közelében lévő Duna-deltába – mondta a svéd SVT 2 televíziónak.
„Úgy döntöttünk, hogy mintegy 600 katonát telepítünk a védelmi vonalunk megerősítésére Dobrudzsa északi részén” – mondta Vlad, utalva Románia keleti parti régiójára, amely északon Ukrajnával határos. Az Ukrajna és Románia közötti határ a Duna mentén húzódik.
A tábornok szerint további radarrendszereket is telepítettek a térségbe, és riadókészültségbe helyezték a helyi légvédelmet. Románia más NATO-tagállamokkal is „megbeszéléseket folytatott a lehetséges válaszlépésekről a Vlad által lehetségesnek nevezett orosz agresszióra”.
Arra a kérdésre, hogy Románia kész-e bevetni légvédelmi rendszereit az orosz UAV-k ellen, a tábornok azt válaszolta, hogy „készek minden katonai erőt bevetni a román terület védelmére”.
A pontos válaszlépés a fenyegetés szintjétől függ – tette hozzá.
A román védelmi minisztérium csütörtökön korlátozta a repüléseket Észak-Dobrudzsa felett és különösen az ukrán határ közelében. Bejelentette továbbá, hogy két bombabiztos óvóhelyet építenek a Plauru-Ceatalchioi térségben, amellyel szemben a Duna túloldalán már Izmail található, Ukrajna legnagyobb folyami kikötője a Duna-deltában.
A hét elején Bukarest azt állította, hogy egy feltételezett orosz drón darabját fedezték fel a térségben. „Ha bebizonyosodik, hogy a maradványok egy orosz drónhoz tartoznak, a helyzet teljesen elfogadhatatlan lenne, és Románia szuverenitásának és területi integritásának súlyos megsértését jelentené” – mondta akkor Klaus Iohannis államfő.
Kijev hétfőn azt állította, hogy egy orosz drón zuhant le Romániában egy Izmail elleni támadás során. A román védelmi minisztérium kezdetben határozottan tagadta ezt az állítást, majd meggondolta magát. Moszkva nem kommentálta az incidenst.
Oroszország júliusban kezdte célba venni Ogyessza és más ukrán fekete-tengeri városok kikötői infrastruktúráját, miután Kijev tengeri drónokkal támadást intézett a Krímet az orosz szárazfölddel összekötő híd ellen. A támadás két civil halálát okozta, egy kiskorú pedig megsérült.