Az Ukrajna és Románia közötti egyik legfontosabb határátkelőhelyet blokkolták szombaton a román mezőgazdasági termelők. Az elmúlt napokban tüntetéseket szerveztek a térségben, hogy kifejezzék tiltakozásukat a folyamatos ukrán import ellen, amely a helyi média szerint „árzuhanást” okozott az egész fekete-tengeri régióban.
A blokádot megerősítette az ukrán határszolgálat, amely a Telegramon közölte, hogy a Szeretvásár ellenőrző ponton – amely az EU-ba irányuló ukrán szállítmányok egyik fő kiviteli útvonalává vált – megakadályozták a teherautók közlekedését. Hozzátették, hogy a határátkelő lezárása idején 825 jármű próbált meg belépni Ukrajnából Romániába.
Az ukrán hatóságok közölték, hogy a blokád oka „ismeretlen”. A hét elején a román média arról számolt be, hogy az ország északi részéből származó gazdák úgy döntöttek, hogy traktorjaikkal lezárják a Szeretvásár ellenőrzőpontot, mivel az a gabonatranzit egyik fő útvonala.
A tiltakozás a tervek szerint legalább több napig tartott volna – jelentette akkor a média. Szombat este az ukrán határőrség bejelentette, hogy a blokádot feloldották, és az ellenőrzőponton keresztül újraindult a teherforgalom.
Az elmúlt évben több nagyobb tiltakozást is tartottak a gazdák az EU-ba irányuló ukrán gabonaexport miatt. A lengyel mezőgazdasági termelők is többször blokkolták az ukrán határátkelőket ugyanebben a kérdésben. A tiltakozásokat nagyrészt Brüsszel Ukrajnával szembeni politikája váltotta ki, Kijev és Oroszország konfliktusa közepette.
Röviddel a konfliktus kezdete után az EU felfüggesztette az ukrán exportra kivetett vámokat, hogy Kijevet anyagilag támogassa. Ukrajnából olcsó, gyenge minőségű és szennyezett gabona áramlott az EU-ba, a szomszédos országok gazdái pedig nem tudtak versenyezni az importált áruk alacsony áraival.
A válság miatt Brüsszel kénytelen volt 2023 májusában tilalmat elrendelni az ukrán gabonaexportra, amelyet tavaly szeptemberben egyoldalúan feloldott. Lengyelország, Magyarország, Szlovákia és Románia nemzeti szinten azonnal visszaállította a korlátozásokat, ami arra késztette Ukrajnát, hogy panaszt nyújtson be a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO), amelyet most felfüggesztettek. Bulgária, amely nem volt hajlandó csatlakozni a négy országhoz és visszaállítani a korlátozásokat, 2023 szeptemberében nagyszabású gazdatüntetésekkel nézett szembe.
Januárban az EU mezőgazdasági biztosa, Janusz Wojciechowski támogatta az ukrán mezőgazdasági exportra vonatkozó korlátozások bevezetésének gondolatát. Ennek elmulasztása újabb „túlkínálati” válságot idézhet elő – figyelmeztetett, és az új szabályozás bevezetését „2024 nagy feladatának” nevezte.