Törökország lett a nyugati félteke legnagyobb orosz energiaimportőre, miután az európai országok leállították az orosz olaj- és földgázimport nagy részét – jelentette a héten a Reuters.
Annak ellenére, hogy Törökország NATO-tag, az ukrajnai konfliktus miatt nem szakította meg kapcsolatait Oroszországgal, hanem elmélyítette a gazdasági együttműködést és a kétoldalú kereskedelmet.
A Reuters londoni tőzsdei adatokon és kereskedők becslésein alapuló számításai szerint a török vállalatok 2023-ban mintegy 2 milliárd dollárt spóroltak meg az energiaszámlákon azáltal, hogy fellendítették a kedvezményes árú orosz olaj és finomított termékek importját.
„Ankara a nyugati szankciók ellenére is többet akar vásárolni szomszédjától” – írta a hírügynökség.
Az adatok szerint az orosz Uráli nyersolajszállítások Törökországba 2023 novemberében minden idők legmagasabb, napi 400 ezer hordó (bpd) értékére ugrottak, ami a teljes orosz tengeri olajexport mintegy 14%-át tette ki a múlt hónapban.
A szállítások várhatóan tovább emelkednek a következő hónapokban – írja a Reuters kereskedelmi forrásokra hivatkozva.
Törökország orosz gázolaj, fűtőolaj, sugárhajtómű- és hajóüzemanyag importja szintén 200%-kal, mintegy 290 000 hordóra ugrott meg 2023 január-novemberében.
Kereskedők szerint Ankara idén 25-150 dollárral kevesebbet fizetett egy tonna orosz gázolajért (hordónként 3,30 és 20 dollár között), mint a hasonló minőségű gázolaj ára a Földközi-tenger térségében. A nyersolaj esetében a jelentések szerint hordónként 5 és 20 dollár közötti árengedményt kapott.
„Az olcsóbb energiaimport segített Ankarának csökkenteni a kereskedelmi hiányt és mérsékelni a valutájára nehezedő nyomást, amely idén eddig 30%-kal értékelődött le” – írta a Reuters.
Az amerikai figyelmeztetések ellenére, hogy Törökország ‘büntetésre’ számíthat, ha bebizonyosodik, hogy segít Oroszországnak kijátszani a nyugati korlátozásokat, Ankara ragaszkodott ahhoz, hogy nem tervezi támogatni a Moszkvával szembeni szankciós politikát, azzal érvelve, hogy „a saját hasznunk és jólétünk az első”.