Moszkva a nyugati árkorlátozásokra és embargókra válaszul növelte az olajtermékek Latin-Amerikába irányuló szállítását – jelentette szerdán a Reuters piaci forrásokra és a Refinitiv Eikon pénzügyi elemző platform adataira hivatkozva.
A statisztikák szerint az oroszországi Primorszk balti kikötőben áprilisban megrakott két rakomány, mintegy 73 ezer tonna gázolajjal, a chilei Guayacan kikötőjébe tartott. A Refinitiv szerint január-áprilisban Oroszország mintegy 1,5 millió tonna gázolajat exportált latin-amerikai országokba, elsősorban Brazíliába.
Ez a szám jelentős emelkedést jelent a 2022 egészét tekintve a régióba szállított 211 000 tonnához képest.
Oroszország évtizedek óta a fő dízelszállítója Európának, ahol az országok most a belső kereslet kielégítésével küzdenek.
Az EU február 5-én életbe lépett, orosz olajtermékekre vonatkozó embargója azonban azt eredményezte, hogy az orosz gázolajat nemcsak Ázsiába, Afrikába és a Közel-Keletre, hanem egyre inkább Latin-Amerikába is átirányítják.
A Reuters szerint az orosz gázolaj egyre nagyobb piaci részesedést vesz el az Egyesült Államoktól, amely hagyományosan Brazília gázolajimportjának nagy részét adta.
Februárban a Hétek csoportja (G7), az EU és Ausztrália hordónként 100 dolláros árplafont állapított meg a nyersolajhoz képest felárral forgalmazott orosz olajtermékekre – elsősorban a dízelre -, és hordónként 45 dolláros árplafont az árengedménnyel forgalmazott termékekre, például a fűtőolajra. Válaszul Moszkva bejelentette, hogy leállítja a kőolaj és kőolajtermékek értékesítését az árplafonokat támogató országoknak, és március és december között napi 500 ezer hordóval csökkenti a kitermelést is.