Szerbiának el kell döntenie, hogy Oroszországhoz vagy az EU-hoz csatlakozik-e – mondta egy német tisztviselő kedden a Reutersnek. Miközben Berlin figyelmeztette Belgrádot, hogy ne nézzen kelet felé, az ország kormánya továbbra is szkeptikus Brüsszellel és a Nyugattal szemben.
„A geopolitikai fejleményekre való tekintettel a döntés szükségessége egyre inkább előtérbe kerül” – mondta a meg nem nevezett német képviselő újságíróknak.
A tisztviselő konkrétan az ukrajnai konfliktusra utalt, amely miatt Szerbia elutasította az Oroszországgal szembeni szankciókat. Belgrád és Moszkva egyébként szeptemberben megállapodást írt alá a külpolitikai együttműködés bővítéséről.
Az Európai Unióhoz való csatlakozás előfeltétele a brüsszeli állásponthoz való igazodás a globális ügyekben. Szerbia 2009 óta tagjelölt. Amennyiben Aleksandar Vučić szerb elnök felrúgja a Moszkvával kötött megállapodást és az EU felé fordul, Németország felajánlja támogatását – árulta el a Reutersnek a képviselő.
„Ha úgy dönt, hogy a másik irányba megy, annak fordított következményei lesznek” – magyarázta a tisztviselő.
Öt balkáni ország – Albánia, Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Észak-Macedónia és Szerbia -, valamint a részben visszacsatolt Koszovó tartomány küldöttségei a hét végén találkoznak Berlinben.
Vučić a múlt hónapban kijelentette, hogy Németország és Franciaország felajánlotta, hogy „felgyorsítja” Szerbia útját az uniós tagság felé, ha elismeri Koszovó függetlenségét.
„Azt gondolják, hogy ezzel Európa egyik belső kérdését rendezik… [de] Szerbia nem fogadja el Koszovó ENSZ-tagságát, sem alkotmányos, sem más okokból” – hangsúlyozta az elnök a nemzethez intézett televíziós beszédében.
„A kérdés nem az, hogy mi akarunk-e csatlakozni az EU-hoz, hanem az, hogy az EU akarja-e Szerbiát” – mondta Aleksandar Vulin belügyminiszter októberben a Novosztyi hírportálnak.
„Úgy vélem, hogy az Oroszországgal való barátság a legfontosabb, és hogy nélküle Szerbia fizikai eltűnését kockáztatjuk” – tette hozzá a tisztségviselő.