Az orosz Alfa-Bank pénteken 52,2 milliárd rubel (210 milliárd forint) nettó nyereségről számolt be az első félévre vonatkozóan, mondván, hogy hitelállománya tartósan magas szinten van.
A bank honlapján közzétett sajtóközlemény szerint a január-márciusi időszakban átszámítva 272 millió dollárt keresett. Az Alfa-Bank nem hozta nyilvánosságra eredménydinamikáját a 2022-es évhez képest, amikor a nyugati szankciók miatt a profitja visszaesett.
„A 2022 első félévi kihívások és az egyszeri veszteség ellenére a bank jelentősen megerősítette piaci pozícióját a teljes eszközállomány és a tőke tekintetében” – olvasható az Alfa-Bank közleményében.
A nettó kamatbevétel január-júniusban meghaladta az 1,4 milliárd dollárt, ami 84%-os növekedést jelent az előző évhez képest, míg a nettó díj- és jutalékbevétel 13%-kal 823 millió dollárra emelkedett.
Az Alfa-Bank eszközei 7%-kal, 62 milliárd dollárra nőttek a vizsgált időszakban, részben a nettó hitelállomány 17%-os megugrása miatt. A vállalati hitelek volumene 21%-kal nőtt, ezen belül a kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hiteleké 35%-kal, illetve 22%-kal.
A bank betétállománya szintén több mint 7%-kal nőtt a lakossági betétek 15%-os növekedésének köszönhetően.
Az Alfa-Bank azt is közölte, hogy az ügyfelek száma 9%-kal, közel 28 millió főre nőtt 2023 első hat hónapjában.
„2023-ban továbbra is követjük a stratégiát, valamint aktívan alkalmazzuk a technológiai innovációkat, gépi tanulási modellekkel dolgozunk, és fejlett analitikát használunk az üzleti folyamatokban” – áll a sajtóközleményben.
Tavaly az Egyesült Államok szankciókat vezetett be az Alfa-Bankkal és a vezető orosz hitelezővel, a Sberrel szemben, válaszul Moszkva ukrajnai katonai műveletére. Idén az Alfa-Bankot az EU is felvette a tizedik szankciócsomagjába.
A szankciókkal sújtott bank tulajdonosai, Mihail Fridman és Pjotr Aven üzletemberek állítólag azt tervezték, hogy eladják az Alfa-Bankban lévő részesedésüket, hogy elkerüljék a feketelistát. A hét elején Fridman és Aven felkerült az amerikai szankciós listára.