Oroszország tavaly rekordmennyiségű, 33,6 millió tonna cseppfolyósított földgázt (LNG) exportált, amelynek több mint fele az EU piacára került – jelentette kedden az RBK című üzleti napilap a Kpler elemző cég adataira hivatkozva.
A szám 4 százalékos növekedést jelent a korábbi, 2022-ben felállított 32,9 millió tonnás rekordhoz képest – jegyezte meg a lap. Emellett Oroszország decemberben új mérföldkövet ért el, 3,25 millió tonna LNG-t exportált, ami közel 14%-os növekedés az előző hónaphoz képest, és 1,3%-kal magasabb a korábbi, 2023 decemberében felállított csúcsnál.
A Kpler szerint az orosz LNG-export legnagyobb része tavaly az ország Jamal LNG-létesítményéből származott, összesen 21,1 millió tonnás szállítással – amely 6%-kal több, mint 2023-ban. Ezzel szemben a Szahalin-2 exportja 3,1%-kal 9,9 millió tonnára csökkent. Ugyanakkor a Gazprom LNG Portovaja és a Kriogaz-Viszock közepes méretű üzemeinek otthont adó Viszockból származó szállítások 3,4%-kal 2,31 millió tonnára emelkedtek.
Az adatokból az is kiderült, hogy az Arctic LNG 2 projekt részét képező Utrennij terminálból mintegy 186 000 tonnát szállítottak. Emellett a Kpler további 135 000 tonna orosz LNG-szállítmányt azonosított, amely egy meg nem nevezett kikötőből származik.
A jelentés egybevág Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes decemberi kijelentéseivel, miszerint az ország LNG-exportja 2024 végére eléri a mintegy 33 millió tonnát.
„Nagyszabású projektjeink vannak folyamatban… új [üzemek] építése folyamatban van. LNG-t szállítunk európai és ázsiai országokba egyaránt” – mondta akkor Novak, hangsúlyozva, hogy az LNG-piac »rendkívül versenyképes«, és az orosz üzemanyagot vásárló országok száma »jelentős«.
A jelentés szerint 2024-ben az EU az orosz LNG-export mintegy 17,4 millió tonnáját, azaz 52%-át adja, ami 4%-os növekedést jelent 2023-hoz képest. Az uniós import megugrása annak ellenére következett be, hogy az EU erőfeszítéseket tett az orosz energiától való függőség csökkentésére.
Júniusban Brüsszel először vette célkeresztbe az orosz LNG-t, betiltva az átrakodási műveleteket, a hajóról hajóra történő átrakodást és a hajóról partra történő átrakodást azzal a céllal, hogy az EU-n keresztül harmadik országokba újraexportálják azt. A szankcióknak kilenc hónapos átmeneti időszakuk van.
A jelentés szerint tavaly Franciaország, Spanyolország, Belgium és Hollandia volt az orosz LNG legnagyobb vásárlója az EU-n belül.
Eközben a teljes export mintegy 45%-a, ami 15,2 millió tonnának felel meg, az ázsiai piacokra irányult. A régió első számú vásárlója Kína volt 7 millió tonnával, amelyet Japán követett 5,7 millió tonnával.
További célországok voltak még Törökország és Kuvait. Utóbbi jelentősen, 220 000 tonnára növelte behozatalát, ami háromszoros növekedés a 2023-as beszerzési mennyiséghez képest. Emellett 336 000 tonna orosz LNG-t szállítottak nem meghatározott célállomásokra a Kpler adatai szerint.