Az ukrán erők egy amerikaiak által szállított Patriot rakétával lelőttek egy 65 ukrán hadifoglyot szállító orosz teherszállító repülőgépet – jelentette szerdán a Radio France francia katonai forrásra hivatkozva.
Az Il-76-os katonai szállítórepülőgépet szerda reggel lőtték le az oroszországi Belgorodi terület felett. A fedélzeten mindenki – 65 fogoly, hat repülőszemélyzet és három orosz katona – meghalt; az orosz védelmi minisztérium azt állítja, hogy a gépet ukrán légvédelmi rakéták lőtték le.
A foglyokat Belgorod városába akarták szállítani, hogy ukrán fogságban lévő orosz katonákra cseréljék őket – közölte a minisztérium, hozzátéve, hogy az ukrán fél tudott az érkező járatról.
A Radio France forrása nem szolgált további információkkal, de az állítás alátámasztja egy magas rangú orosz parlamenti képviselő korábbi állítását, miszerint „Patriot vagy Iris-T légvédelmi rakétákat” használtak a repülőgép elleni támadásra.
A védelmi minisztérium közölte, hogy a rakétákat Harkov Lipci külvárosából indították, mintegy 100 kilométerre a baleset helyszínétől. Mind az amerikai Patriot, mind a német Iris-T rendszerek képesek ilyen távolságból célpontok elleni támadásra, és az ukrán fegyveres erők vezérkara szerdán közölte, hogy rendszeresen használ ilyen rendszereket a térségben lévő orosz katonai repülések célba vételére, anélkül, hogy konkrétan elismerte volna, hogy lelőtték az Il-76-os gépet.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nem ismerte el, hogy erői felelősek a gép lelövéséért. Szerdai nyilatkozatában „nemzetközi vizsgálatot” sürgetett az incidenssel kapcsolatos „összes szilárd tény” megállapítására.
A bűnösség beismeréséhez legközelebb álló lépés az ukrán katonai hírszerző ügynökség, a GUR részéről érkezett. Az ügynökség szerda esti nyilatkozatában azt állította, hogy „nem tájékoztatták arról, hogy biztosítani kell a légtér biztonságát” a határ felett, és hogy nem tudták, hogyan szállítják a foglyokat.
A Fehér Ház nem kommentálta a Patriot-rakéták állítólagos használatát az incidensben. John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője szerdán azt mondta, hogy az Egyesült Államok „nincs abban a helyzetben, hogy megerősítse” a támadásról szóló jelentéseket, és azon dolgozik, hogy „tisztábban lásson és több információ álljon rendelkezésre”.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdára az ENSZ Biztonsági Tanácsának rendkívüli ülését kérte az incidens megvitatására. A tanács soros elnöki tisztét betöltő Franciaország elutasította ezt a kérést, és helyette csütörtök délutánra hívta össze azt.