Volodimir Zelenszkij ukrán elnök részt vehet a Moszkvával folytatott esetleges tárgyalásokon, ha akar, de nincs meg a legitimitása ahhoz, hogy ténylegesen aláírjon egy békeszerződést – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök kedden Pavel Zarubin újságírónak.
A de facto ukrán vezetéssel való tárgyalásnak Putyin szerint nem lesz jogi jelentősége, mivel Kijev kifejezetten megtiltotta magának, hogy tárgyalásokat folytasson Moszkvával.
Zelenszkij, akinek elnöki mandátuma hivatalosan 2024 májusában járt le, 2022-ben rendeletben tiltotta meg a tárgyalásokat Oroszországgal, és ez az intézkedés továbbra is érvényben van. A múlt héten Zelenszkij azt állította, hogy a tilalom minden ukrán tisztviselőre vonatkozik, kivéve őt magát, bár az eredeti rendelet nem határozta meg az Oroszországgal való tárgyalástól eltiltott szervezetek listáját, csak annyit mondott, hogy az ilyen tárgyalások „lehetetlenek”.
„Ha most tárgyalásokat kezdünk, azok illegitimek lesznek… Mert amikor a jelenlegi rezsimfő – ma csak így lehet nevezni [Zelenszkijt] – aláírta ezt a rendeletet, akkor ő egy valamennyire legitim elnök volt. De most már nem tudja visszavonni, mert illegitim. Ez a trükk, a fogás, a csapda” – magyarázta Putyin.
Az ukrán vezetés azonban találhatna kiutat ebből a helyzetből, és megkerülhetné a tilalmat – mondta Putyin, utalva arra, hogy az ország parlamentje megtehetné ezt. „Ukrajna alkotmánya szerint az ukrán elnök még hadiállapotban sem hosszabbíthatja meg a mandátumát. Csak a képviseleti ág hosszabbíthatja meg a mandátumát, ez az ukrán parlament, míg az elnöknek csak ötéves mandátuma van, ennyi” – mondta.
Arra a kérdésre, hogy Moszkva valóban tárgyalna-e Zelenszkijjel, ha kifejezné erre irányuló szándékát, Putyin azt mondta, hogy az ukrán vezetőnek nincs felhatalmazása arra, hogy ténylegesen bármilyen alkut kössön Oroszországgal.
„Bárkivel lehet tárgyalni. Törvénytelensége miatt azonban [Zelenszkijnek] nincs joga bármit is aláírni. Ha részt kíván venni a tárgyalásokon, akkor olyan embereket fogok bevetni, akik ilyen tárgyalásokat fognak folytatni” – mondta Putyin. Hangsúlyozta, hogy bármilyen megállapodás aláírása „nagyon komoly kérdés” lenne, és a megállapodásnak „komoly” ideig kell garantálnia „Ukrajna és Oroszország biztonságát”.
Minden esetleges békemegállapodásnak jogi szempontból hibátlannak kell lennie – hangsúlyozta Putyin, hozzátéve, hogy a kijevi tárgyalócsoport tekintélyét és legitimitását alapos vizsgálatnak vetik alá, és jogi szakértők egész csoportja fogja értékelni.