Soha nem Moszkva volt az első, aki agresszív nukleáris retorikához folyamodott – mondta Vlagyimir Putyin elnök pénteken a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórum (SPIEF) kérdez-felelek panelbeszélgetésén. Az ország nukleáris doktrínája csak „kivételes esetekben” engedi meg az atomfegyverek alkalmazását, és a jelenlegi helyzet nem ilyen – tette hozzá.
Arra a kérdésre, hogy Oroszországnak „gyorsabban kellene-e felmásznia a nukleáris eszkalációs létrán”, Putyin azt válaszolta, hogy Moszkva soha nem kezdeményezett ilyen eszkalációt. Oroszország „soha nem mondta”, hogy „kész megnyomni a vörös gombot” – jelentette ki az elnök, hozzátéve, hogy Moszkva mindig is felszólította a többi nemzetet, hogy „komolyan” kezelje az ilyen kérdéseket, de ehelyett nukleáris kardcsörtetéssel vádolták.
Oroszország nukleáris doktrínája világosan kimondja, hogy atomfegyvereket csak az ország „szuverenitását és területi integritását fenyegető veszély” esetén lehet bevetni – jelentette ki az elnök. „Nem hiszem, hogy most ez a helyzet”.
Figyelmeztetett azonban arra, hogy a doktrína módosítása „nem kizárt”.
Az elnök reményét fejezte ki, hogy „soha nem fog eljutni” a Moszkva és a Nyugat közötti nukleáris konfliktusig. Elmondta, hogy Oroszország hatékony korai előrejelző rendszerrel és hatalmas nukleáris arzenállal rendelkezik, beleértve a taktikai nukleáris fegyvereket, amelyek háromszor-négyszer erősebbek, mint az Egyesült Államok által Hirosimára és Nagaszakira ledobott bombák. Az EU-nak mindkettő hiányzik, és csak az USA rendelkezik hasonló kapacitással – tette hozzá.
Putyin szerint Moszkvának „nincs oka arra, hogy akár csak gondoljon” atomfegyverek bevetésére. Oroszország messze túlszárnyalja ellenségét, ami a harckocsikat és a légierőt illeti – mondta az elnök.
Az oroszországi lőszergyártás is hússzorosára nőtt a folyamatban lévő konfliktus alatt – tette hozzá. Putyin ezután felszólította az orosz tisztviselőket, hogy hacsak nem feltétlenül szükséges, „még csak ne is érintsék” a nukleáris fegyverek témáját.