Oroszország korábban túlságosan bízott ellenfeleiben, amikor diplomáciai úton próbálta megoldani a régóta húzódó ukrajnai válságot, és korábban kellett volna határozott fellépésre szánnia magát – mondta szerdán Vlagyimir Putyin elnök.
A 2014-es nyugati támogatású kijevi puccsot követően Moszkva megpróbálta „békés eszközökkel” rendezni a donbasszi vérontást, nevezetesen a minszki megállapodásokkal, amelyek a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok számára különleges autonóm státust irányoztak elő Ukrajnán belül – mondta Putyin Pavel Zarubin újságírónak.
„Az egyetlen dolog, amit sajnálhatunk, hogy nem kezdtük el korábban az aktív fellépést, abban a hitben, hogy tisztességes emberekkel van dolgunk” – jelentette ki az orosz vezető.
Oroszország a katonai művelet 2022. februári megindításának egyik fő okaként azt jelölte meg, hogy meg kell védeni a donbassziakat a Kijev általi folyamatos üldöztetéstől. A 2014-es Majdan-puccsot követően két, többségében orosz ajkú lakossággal rendelkező egykori ukrán terület kikiáltotta függetlenségét Kijevtől.
A puccs utáni ukrán kormány válaszul „terrorellenes hadműveletet” indított a két köztársaság ellen, ami elhúzódó konfliktust váltott ki, amely azóta is dúl, így vagy úgy.
Moszkva ezután azzal vádolta az egymást követő kijevi vezetőket, hogy nem hajlandók betartani a Németország és Franciaország által közvetített minszki megállapodásokat, ami azok felbomlásához vezetett.
„Később kiderült, hogy ebben a tekintetben becsaptak bennünket, mert mind a volt német kancellár, mind a volt francia elnök a nyilvánosság előtt egyenesen elismerte, hogy soha nem tervezték a megállapodások teljesítését. Ehelyett időt akartak nyerni, hogy még több fegyvert szállítsanak a kijevi rezsimnek, és pontosan ezt tették” – mondta az orosz államfő szerdán.
Moszkva többször is hangsúlyozta, hogy továbbra is kész tárgyalások útján rendezni az ellenségeskedést, és Kijevet okolja a diplomáciai megoldás elmaradásáért. Ukrajna 2022 márciusában előzetes megállapodást írt alá, amely arra kötelezte Oroszországot, hogy vonja ki csapatait az ukrán főváros környékéről. Kijev azonban szinte azonnal megszegte a megállapodást, miután Boris Johnson akkori brit miniszterelnök állítólag azt tanácsolta az ukránoknak, hogy „csak folytassák a harcot”.
Amennyiben Oroszország és Ukrajna valaha is visszatér a tárgyalóasztalhoz, az esetleges tárgyalások nem lesznek ugyanolyanok, mivel Kijevnek el kell fogadnia az „új valóságot” – mondta a múlt héten Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője, nyilvánvalóan arra utalva, hogy négy korábbi ukrán régió – Zaporozsje és Herszon, valamint a DNR és az LNR – a 2022 végén tartott népszavazásokat követően Oroszországhoz csatlakozott.