Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon gratulált Donald Trump amerikai elnöknek születésnapjához – közölte Jurij Usakov, az orosz államfő tanácsadója.
„Vlagyimir Putyin gratulált Donald Trumpnak születésnapjához. Az amerikai elnök ma töltötte be 79. életévét” – közölte a sajtóval a Kreml.
A két elnök szombaton telefonon beszélt egymással, és megvitatták az Irán és Izrael közötti támadásokat, valamint az ukrajnai konfliktust.
Az orosz fél tájékoztatása szerint a beszélgetés 50 percig tartott, tartalmas, őszinte és nagyon hasznos volt.
A közel-keleti helyzetről
Putyin elítélte Izrael Irán elleni műveletét és komoly aggodalmát fejezte ki a konfliktus esetleges eszkalációja miatt. Emlékeztetett arra, hogy Oroszország konkrét lépéseket javasolt az iráni atomprogramról szóló tárgyalásokra vonatkozóan.
Az orosz elnök tájékoztatta amerikai kollégáját az izraeli miniszterelnökkel és az iráni elnökkel folytatott telefonos kapcsolatokról.
Trump a közel-keleti helyzetet nagyon aggasztónak értékelte.
Elismerte továbbá az Izrael által Irán ellen végrehajtott csapások hatékonyságát.
„Jellemző, hogy az orosz és az amerikai elnök a rendkívül bonyolult helyzet ellenére sem zárja ki az iráni atomprogrammal kapcsolatos tárgyalások újrafelvételét”.
Az ukrajnai konfliktusról
Putyin tájékoztatta Trumpot az isztambuli megállapodások végrehajtásáról.
Beszámolt a hadifoglyok cseréjéről, köztük a súlyosan sebesültekről és a 25 év alatti katonákról.
Trump hangsúlyozta, hogy érdekelt a orosz-ukrán konfliktus mielőbbi befejezésében.
A két elnök közötti kapcsolatokról
Putyin gratulált Trumpnak születésnapjához.
Rámutatott arra is, hogy ma az Egyesült Államokban az amerikai zászló napját és a szárazföldi hadsereg 250. évfordulóját ünneplik.
Putyin és Trump kiemelte a második világháború alatti fegyvertársi kapcsolatukat.
„Mindkét vezető elégedettségét fejezte ki a kialakult személyes kapcsolatok iránt, amelyek lehetővé teszik <…> az üzleti jellegű kommunikációt, a kétoldalú és nemzetközi napirenden szereplő aktuális kérdések megoldásának keresését, bármilyen bonyolultak is legyenek ezek a kérdések”.