Az orosz vállalatoknak fel kell készülniük az új uniós szankciócsomagban szereplő olajembargóra – mondta Vlagyimir Putyin orosz elnök.
„A minap, mint tudják, az Európai Unió újabb szankciócsomagot vezetett be Oroszország ellen, olajembargóval. A hazai vállalatoknak fel kell készülniük erre a döntésre. Az ilyen korlátozások kilátásairól már beszéltünk a legutóbbi, az üzemanyag- és energiaágazattal foglalkozó ülésen” – mondta az elnök a kormány tagjaival tartott megbeszélésen.
Ugyanakkor az államfő hozzátette, hogy az ilyen típusú üzemanyag termelésének mennyisége az országban növekszik.
„Az év eleje óta az olajtermelés 3,5%-kal haladta meg az előző évit. A gáztermelés január és május között csökkent, de csak 2%-kal” – mondta az elnök.
Elmondása szerint a gázkondenzátummal együtt a kőolajtermelés szintje idén júniusban elérte a napi 10,7 millió hordót, ami félmillió hordóval magasabb, mint májusban.
Az államfő hangsúlyozta, hogy a hazai termelők felelősek kötelezettségeik teljesítéséért, de a Nyugat felszólításai miatt, hogy mondjanak le az orosz energiaforrásokról, a világpiacok még mindig lázban égnek.
Az elnök emlékeztetett arra, hogy a Brent nyersolaj ára elérte a 130 dolláros hordónkénti árat a hiányra való tekintettel.
„Az elmúlt napokban az árak 20-30 dollárral csökkentek. Mindez a globális gazdasági lassulásra vonatkozó előrejelzések és az európai gazdasági nehézségek kialakulásának hátterében történt” – mondta.
Putyin hozzátette, hogy ha a Nyugat továbbra is korlátozó intézkedéseket alkalmaz, az katasztrofális következményekkel járhat a világgazdaságra nézve.
„Az Oroszországgal szembeni szankciók sokkal nagyobb kárt okoznak azoknak az országoknak, amelyek bevezetik őket” – hangsúlyozta.
Az ukrajnai különleges művelet kezdete óta a Nyugat fokozta a Moszkvára gyakorolt szankciós nyomást. Néhány ország bejelentette az orosz vagyonok befagyasztását, és számos márka elhagyta az országot. Az Európai Unió már hat szankciócsomagot hagyott jóvá, amelyek többek között a szén- és kőolajimportra vonatkozó embargó fokozatos bevezetését írják elő. Ugyanakkor Európában és az Egyesült Államokban ezek a lépések az üzemanyag- és élelmiszerárak rekordszintű emelkedését idézték elő.