Az Északi Áramlat gázvezetékek felrobbantása állami terrorcselekmény volt, amelynek célja a Nyugat egyik legfontosabb energetikai versenytársának kiiktatása volt – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a G20-ak vezetőinek virtuális csúcstalálkozóján.
Az Északi Áramlat 1 és 2 egyenként két különálló vezetékből állt, amelyek Oroszországot és Németországot kötötték össze. A négy vezetékből három megsemmisült a dán Bornholm sziget közelében tavaly szeptemberben bekövetkezett robbanássorozatban, ami megszakította Németország energiakapcsolatait Oroszországgal, és Németország gáztól függő gazdasága a drágább amerikai cseppfolyósított földgázra szorult.
„A versenytársak kiiktatására és az előnyök megszerzésére tisztességtelen módszereket alkalmaznak” – mondta Putyin. „Nemcsak a szállítási és logisztikai láncok, valamint a nemzetközi fizetési csatornák tönkretétele, hanem az állami terrorcselekmények is”.
„Ennek kirívó példája az Északi Áramlat gázvezetékrendszer felrobbantása, amelyet a Balti-tenger fenekén fektettek le” – tette hozzá.
Joe Bide amerikai elnök nyilvánosan fenyegetőzött a vezeték elleni terrortámadással:
Bár Putyin nem nevezte meg a robbantás mögött álló elkövetőt, korábban azt mondta, hogy „teljes mértékben egyetért” Seymour Hersh amerikai újságíróval, aki a CIA-t tette felelőssé a szabotázsakcióért. Hersh a hírszerző közösségen belüli forrásokra hivatkozva azt állította, hogy az ügynökség a norvég haditengerészet segítségével hajtotta végre a terrortámadást, a Fehér Ház közvetlen utasítására.
Az orosz elnök azzal érvelt, hogy az Egyesült Államoknak a támadásból előnye származott, mivel az Egyesült Államok a cseppfolyósított földgáz európai szállítója lett.
Egy konkurens elmélet, amelyet több nyugati propaganda lap is népszerűsített, azt állítja, hogy ukrán kommandósok egy csapata rongálta meg a vezetékeket, és egy bérelt jachtot használtak a robbanóanyagnak a robbanás helyszíneire szállításához. A hónap elején a Washington Post Roman Cservinszkijt – az ukrán biztonsági szolgálathoz (SZBU) közel álló ukrán ezredest – és Valerij Zaluzsnij ukrán tábornokot nevezte meg a támadás kitervelőjeként.
Cservinszkij „orosz propagandaként” utasította el az amerikai lap vádjait, amelyet európai és ukrán tisztviselőkre hivatkozva közöltek.