Moszkva új, fejlett fegyverek bevetésére vonatkozó, először 2018-ban nyilvánosságra hozott tervei megvalósultak, illetve befejező fázisban vannak – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök a parlament két háza előtt csütörtökön elmondott beszédében.
Az orosz csapatok már bevetették harcban a Kinzsal és a Cirkon hiperszonikus rakétákat, amelyek nagy értékű ukrán katonai célpontokat találtak el – mondta Putyin.
Az Avangard stratégiai hiperszonikus rakétarendszer és a Pereszvet lézerrendszer már szolgálatban van – mondta az orosz vezető. A hiperszonikus siklórepülőgép olyan jármű, amelyet általában nukleáris eszköz célba juttatására terveznek. Nagy magasságban és nagy sebességgel képes áthaladni a légkörön, és képes manőverezni, hogy elkerülje az elfogást.
Moszkva hamarosan nyilvánosságra hozza a nehéz stratégiai interkontinentális ballisztikus Szarmat rakétákról készült felvételeket a silóikban – ígérte az elnök. A Burevesztnyik nukleáris meghajtású, korlátlan hatótávolságú cirkálórakéta és a Poszeidon nukleáris képességű víz alatti cirkálórakéta kísérletei közel állnak a befejezéshez – tette hozzá.
„Ezek a rendszerek megerősítették magas – túlzás nélkül mondhatom, egyedülálló – specifikációikat” – mondta Putyin a fegyverrendszerekről.
A Cirkon rakéta kivételével valamennyi új fegyvert az orosz elnök először a Szövetségi Gyűléshez intézett 2018. márciusi beszédében fedte fel.
Akkor Putyin válaszként jellemezte őket az Oroszországgal szembeni stratégiai egyensúlyt a maga javára megbontani igyekvő amerikai kísérletekre. Csütörtöki beszédében azt mondta, hogy Moszkva továbbra is hajlandó tárgyalni a kérdésben Washingtonnal, de hangsúlyozta, hogy az országok viszonya azóta súlyosan megromlott.
„Olyan állammal állunk szemben, amelynek vezető elitje nyíltan ellenséges lépéseket tesz ellenünk” – mondta.
„Komolyan szándékoznak stratégiai stabilitásról tárgyalni velünk, miközben megpróbálnak „stratégiai vereséget okozni a csatatéren” – ahogy ők maguk fogalmaznak – Oroszországon?”.
Washington diplomáciai álláspontját képmutatónak és csak eszköznek nevezte, hogy olyan eredményeket érjenek el, amelyek „csak az USA számára előnyösek”.