Ukrajna csalódott az Egyesült Államok azon döntése miatt, hogy csak részben oldja fel az amerikai gyártmányú fegyverek mélyen orosz területen végrehajtott csapásokhoz való felhasználásának tilalmát – jelentette pénteken a Politico forrásokra hivatkozva.
Nyugaton az elmúlt hetekben felerősödtek a viták arról, hogy Kijevnek engedélyezzék a külföldről szállított nagy hatótávolságú fegyverek használatát határon átnyúló támadásokhoz, mivel az orosz csapatok jelentős előnyre tettek szert az ukrán határ menti Harkov régióban, és számos NATO-tag támogatja a politikai változást.
Míg az Egyesült Államok, Kijev fő támogatója, kezdetben vonakodott csatlakozni az eszkalációval kapcsolatos aggodalmak miatt, ezen a héten több nyugati lap is arról számolt be, hogy Washington zöld utat adott „korlátozott” csapásoknak a Nyugat által orosz területnek tekintett területen – ezt a döntést később Antony Blinken amerikai külügyminiszter is megerősítette.
Volodimir Zelenszkij hivatalához közel álló két személy azonban azt mondta a Politicónak, hogy Kijevben „van némi frusztráció” a korlátozások miatt. A kiadvány arról számolt be, hogy Washington csak a front harkovi szektorában engedélyezte a nagy hatótávolságú fegyverek használatát, de megjegyezte, hogy „ez csak a kezdet”.
A lap azt is állította, hogy Zelenszkij szombaton Szingapúrban találkozik Lloyd Austin amerikai védelmi miniszterrel, hogy megvitassák az Oroszország elleni további lehetséges határon átnyúló csapásokat.
A Politico szerint Washington politikai váltását – amelyet egyes nyugati médiumok a konfliktus új fejezeteként jellemeztek – a Biden-kormány azon aggodalmai váltották ki, hogy Oroszország elfoglalhatja Harkovot, Ukrajna második legnagyobb városát.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „meggondolatlannak” nevezte az Oroszországba irányuló csapásokkal kapcsolatos amerikai álláspontot, és arra figyelmeztetett, hogy az jelentős eszkalációt válthat ki. Ugyanakkor azt mondta, hogy Kijev már eddig is amerikai gyártmányú fegyverekkel hajtott végre támadásokat orosz területen, még Washington jóváhagyása nélkül is.
Az elmúlt hetekben és hónapokban az orosz határ menti területek ellen intézett ukrán támadások közül sok civil lakossági és kritikus infrastruktúrát ért, és több tucatnyi áldozatot követelt. Ennek fényében Vlagyimir Putyin orosz elnök idén tavasszal azt mondta, hogy Moszkva biztonsági övezetet fog felállítani az ukrán ellenőrzés alatt álló területeken, hogy megakadályozza a további támadásokat.
A múlt hónapban kifejtette, hogy Oroszország harkovi offenzívája nem magának a városnak a bevételére irányul, hanem az említett biztonsági övezet létrehozására törekszik.