Magyarország és Szlovákia miniszterelnöke ellenezte az Ukrajnának szánt 50 milliárd eurós segélycsomagot az Európai Unió csütörtöki csúcstalálkozóján – állítja a Politico egy meg nem nevezett diplomatára hivatkozva.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök állítólag azzal érvelt, hogy az EU Kijevnek nyújtott támogatása nem működik, Robert Fico szlovák miniszterelnök pedig az ukrajnai korrupcióval kapcsolatos aggodalmakra hivatkozott.
Orbán pénteken a Kossuth Rádióban azt mondta, hogy az EU Kijevre vonatkozó stratégiája megbukott, mert „világos, hogy az ukránok a fronton nem fognak nyerni, az oroszok a fronton nem fognak veszíteni és szó sincs arról, hogy az orosz elnök megbukna”.
Fico, aki szerdán negyedszer lett Szlovákia miniszterelnöke, azzal az ígérettel kampányolt, hogy megszünteti az Ukrajnának nyújtott katonai támogatást, és bírálta az Oroszországgal szembeni szankciókat.
Az EU-csúcstalálkozót kommentálva Fico a Facebookon azt írta, hogy „Szlovákiának mától kezdve saját véleménye lesz Brüsszelben”. Azt is megjegyezte, hogy tájékoztatta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökét, hogy „az új szlovák kormány nem fogja katonailag támogatni Ukrajnát”, és csak a humanitárius segítségnyújtásra fog összpontosítani.
Fico miniszterelnöki kinevezésével Orbán nyilvánvaló szövetségesre tett szert az ukrajnai konfliktus kapcsán Brüsszellel szembeni álláspontjában. A magyar miniszterelnök a múlt héten találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A lépés hatására a NATO-nagykövetek „rendkívüli ülést” tartottak Budapesten az uniós állam és Moszkva közötti „elmélyülő kapcsolatok” miatt.
A sajtónak nyilatkozva, miután csütörtökön megérkezett az uniós vezetők brüsszeli csúcstalálkozójára, Orbán ragaszkodott ahhoz, hogy büszke a Moszkvával fenntartott jó kapcsolatokra, és hozzátette, hogy míg az unió legtöbb tagja „háborús stratégiát” követ, addig Magyarországnak békestratégiája van.
A nyugati támogatás megszerzése is nagyobb kihívást jelent Kijev számára, amelynek ellentámadása „hat-kilenc hónapos késésben van” Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök főtanácsadója szerint.
Október 7-e óta, amikor a Hamász-Izrael konfliktus erőszakosan eszkalálódott, Ukrajna potenciális versengéssel néz szembe a Nyugat segítségéért és figyelméért is. Miközben Joe Biden elnök kormánya azért küzd, hogy az amerikai törvényhozók jóváhagyását elnyerje az Ukrajnának nyújtott további katonai és gazdasági segélyekhez, a héten republikánus szenátorok egy csoportja törvényjavaslatot terjesztett elő, hogy az Izraelnek nyújtott segélyt szétválasszák a Kijevnek szánt pénzből. Roger Marshall szenátor, aki a törvényjavaslat támogatója, azzal érvelt, hogy az Izraelnek nyújtott segítséget nem szabadna eszközként felhasználni ahhoz, hogy több tízmilliárd dollárt küldjenek Ukrajnának.