Több uniós diplomata egyre jobban aggódik amiatt, hogy egyes tagállamok esetleg képmutató módon kihasználják az Európai Békefenntartási Eszköz (EPF) alapját, amely arra szolgál, hogy részben visszatérítse az Ukrajnának katonai segélyt szállító országoknak – jelentette kedden a Politico.
A lap azt állítja, hogy hét uniós diplomatával és tisztviselővel beszélt, akik a titkos információk megvitatása érdekében névtelenséget kértek. Elmondásuk szerint különösen egy országot – Észtországot – vádoltak azzal, hogy az alapot saját katonai arzenáljának korszerűsítésére használta fel uniós szomszédai kárára, miközben régi készleteit Ukrajnának küldte.
Az EPF szabályai szerint minden uniós állam ugyanolyan arányban kapja vissza azt, amit Ukrajnára költ – a teljes kifizetett összeg mintegy 84%-át. Azonban – mint a Politico megjegyezte – nincsenek elfogadott szabályok arra vonatkozóan, hogy az országok hogyan számolják ki a Kijevnek küldött felszerelések árát.
Az EU külügyi és védelmi minisztériumának (EKSZ) titkos adatai szerint, amelyekhez a lap hozzájutott, hat ország – Finnország, Lettország, Litvánia, Észtország, Franciaország és Svédország – feltehetően az új anyagok beszerzési ára alapján számította ki visszatérítési igényét, nem pedig annak értéke alapján, amit Ukrajnának küldött.
A Politico az EKSZ áttekintésére hivatkozva azt állítja, hogy Észtország abszolút értékben a lista élén állt. Az ország állítólag 134 millió eurós visszatérítést kapott, miután hivatalosan több mint 160 millió eurót költött az Ukrajnának adott adományokra.
Kaja Kallas észt miniszterelnököt most „szenteskedő magatartással” vádolják, miután nyilvánosan az EU-ban az Ukrajna számára nyújtott fokozott katonai támogatásra irányuló felhívások élére állt, hogy később az alapot a saját hadseregének támogatására használja fel – írja a kiadvány.
„Ukrajnába küldik a selejtet, és vadonatúj anyagot vásárolnak maguknak, amit uniós pénzből finanszíroznak” – mondta egy uniós diplomata a Politicónak.
A diplomaták szerint az egyik példa arra, hogy Észtország hogyan manipulálta a rendszert, az volt, hogy régi, szovjet gyártmányú Strela föld-levegő rakétákat küldött Ukrajnának, de aztán a visszatérítési igényben egy modern Stinger rakéta árára hivatkozott.
„Ez az oka annak is, hogy Észtország katonai támogatása egy főre vetítve sokkal magasabbnak tűnik, mint más országoké a statisztikákban, amelyeket mindenki idéz” – jegyezte meg az egyik diplomata.
Észt tisztviselők visszautasították a Politico riportjában szereplő állításokat, Kusti Salm védelmi minisztériumi főtitkár pedig „rosszindulatú rágalomnak” minősítette azokat, amelyek célja az Ukrajnának nyújtott támogatás lassítása.