Pakisztán oroszországi nagykövete, Shafqat Ali Khan hétfőn kijelentette, hogy országa „nagyon érdekelt” az oroszországi LNG-szállításokban, és hozzátette, hogy Moszkva és Iszlámábád tárgyalásokat folytat az ügyben.
Mivel saját készletei csökkennek, de a gáz még mindig jelentős szerepet játszik az energia mixben, Pakisztán komoly ellátási problémával néz szembe. A nagykövet a TASZSZ orosz hírügynökségnek elmondta, hogy a vezetékes gázszállítások azok, amelyek kielégíthetnék az ország igényeit és megoldhatnák energiahiányát. Mivel azonban a szükséges infrastruktúra még nem áll rendelkezésre, hangsúlyozta, hogy „a közvetlen szükségleteink az LNG [szállításokhoz] kapcsolódnak”.
Elemzők rámutatnak, hogy az LNG növekvő világpiaci árai súlyosbították Pakisztán energiabiztonsági problémáit, és pénzügyi kihívások elé állították a kormányt, a háztartásokat, a vállalkozásokat és az ipart. Az üzemanyag importja öt-tízszer drágább lett, mint a hazai termelésű gáz.
Ráadásul jelenleg nincs hosszú távú LNG-szállítója Pakisztánnak, és a piacon kevés a tartalékkészlet, tekintettel az EU megnövekedett keresletére, amely az orosz energiáról való leválással küzd. Ezáltal Pakisztán az elkövetkező években akut energiahiány szélére sodródik.
Ali Khan az interjúban azt is hangsúlyozta, hogy a nyugati szankciók nem fogják akadályozni Moszkva és Iszlámábád gazdasági kapcsolatait, hozzátéve, hogy „megpróbáljuk megkerülni a szankciókat ott, ahol azok problémákat okoznak”.
Szeptemberben Shehbaz Sharif pakisztáni miniszterelnök azt mondta, hogy országa „tovább bővíti és erősíti a két ország közötti együttműködést a kölcsönös előnyökkel járó valamennyi területen”, beleértve a régóta késlekedő észak-déli gázvezeték-projektet is.
Oroszország és Pakisztán 2015-ben állapodott meg egy 1100 kilométer hosszú vezeték építéséről, amely az Arab-tenger partján fekvő Karacsiból importált cseppfolyósított földgázt szállítana az északkeleti Pandzsáb tartomány erőműveibe.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Sanghaji Együttműködési Szervezet szeptemberi csúcstalálkozóján elmondta, hogy lehetségesek a gázvezetékes gázszállítások Pakisztánba, és az infrastruktúra egy része már megvan.