Őszre lényegében be kell fejeződnie az orosz lakosság Covid-19 elleni tömeges oltásának – jelentette ki Mihail Misusztyin miniszterelnök, amikor pénteken Novoszibirszkben felkereste a második orosz vakcinát, az EpiVacCoronát kidolgozó Vektor virológiai és biotechnológiai tudományos központot.
A kormányfő kifejezte reményét, hogy az EpiVacCorona ipari kibocsátása mielőbb „komoly mennyiséget ér el” annak érdekében, hogy a járvány következő hullámáig be lehessen fejezni a lakosság átoltását, „bármikor is legyen az”. Rinat Makszjutov, a központ igazgatója azt mondta, hogy a járvány alatt szerzett tapasztalat alapján felül kell vizsgálni a Vektor fejlesztési startégiáját. Azt ígérte, hogy ennek eredményét hamarosan a kormány elé terjesztik.
A Vektor-BiAlgam gyáregységben pénteken a miniszterelnök jelenlétében indították el azt a gyártósort, amely fecskendőadagokba szereli ki a vakcinát. Az EpiVacCoronát az év eleje óta ampullákba töltötték szét.
A kétfajta kiszerelésben a Vektor a központ tájékoztatása szerint havi mintegy ötmillió adag vakcinát tud kibocsátani az oltóanyagból. A tervek szerint idén augusztusban egy újabb, univerzális gyártósort fognak beindítani, amely hasonló kapacitású lehet.
A Vektor központot üzemeltető orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) pénteken engedélyezte a 60 évnél idősebb korcsoportok beoltását az EpiVacCoronával, miután a vakcina sikeresen vizsgázott a klinikai tesztelés harmadik és negyedik szakaszában. Mihail Murasko egészségügy miniszter közölte, hogy lezárult a Szputnyik egykomponensű, „light” változata klinikai tesztelésének második szakasza.
Oroszországban a lakosság tömeges oltása jelenleg a Gamaleja Intézet által kifejlesztett Szputnyik V vektorvakcinával és az EpiVacCorona peptid antigén alapú oltóanyaggal zajlik. Február végén megkapta a belföldi bejegyzést a Csumakov Központ által kifejlesztett CoviVac elnevezésű, inaktivált egész vírust tartalmazó vakcina is.
Az orosz Szövetségi Orvosbiológiai Ügynökség (FMBA) csütörtökön közölte, hogy befejezte a koronavírus elleni vakcinája preklinikai szűrővizsgálatainak első szakaszát. Az oltóanyag SARS-CoV-2 S fehérjéjére és más fehérjekomponenseire hat, és nem az antitestek aktiválása révén, hanem sejtszinten fejleszt ki immunitást.
A sejtimmunitás az FMBA vezetője, Veronyika Szkvorcova szerint akár 13-17 évig is eltarthat. A vakcina klinikai tesztelésének összevont első és második szakasza a tervek szerint júliusban kezdődik.
Szkvorcova egyébként egy e heti tévéinterjújában úgy vélekedett, hogy az orosz lakosság 30 százalékát kell májusig átoltani a járvány harmadik hullámának elkerülése érdekében. Vlagyimir Putyin orosz elnök azt mondta, hogy eddig több mint kétmillió ember kapta meg a vakcina mindkét komponensét és további több mint kétmillió az elsőt.
Oroszországban a pénteken közzétett hivatalos adatok szerint az igazolt új fertőzöttek száma az elmúlt napon 11 024-gyel 4 301 159-re emelkedett. A napi növekmény 0,26 százalék, az új esetek 12 százaléka tünetmentes.
Az aktív fertőzöttek száma 327 553-ra csökkent, míg a halálos áldozatoké 462-vel 88 285-re nőtt, a felépülteké pedig 15 464-gyel 3 869 857-re emelkedett.
Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 112,5 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 362 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Új koronavírusos fertőzés gyanújával 539 190 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.