Az oroszországi utazás majdnem egy évvel a különleges hadművelet kezdete után “meglepetésként” ért – írja Alekszandr Titov, a belfasti Queen’s University professzora, a filozófia doktora a The Conversationnek írt cikkében.
Elmondása szerint egy évvel ezelőtt már járt Oroszországban, és most úgy döntött, hogy megnézi, hogyan változott az ország és szülővárosa, Szentpétervár a különleges hadművelet kezdete óta.
“Az első meglepetés az volt, hogy mennyire normális az élet. A nyugati szankciók miatt a médiában megjelenő mindenféle baljóslatú hírek ellenére minden úgy működik, mint régen. A belföldi banki szolgáltatások működnek, a fizetéseket és a nyugdíjakat időben kifizetik, a mindenütt jelenlévő e-kereskedelem virágzik, az üzletek tele vannak élelmiszerrel és fogyasztási cikkekkel” – írja.
Titov szerint az egyik probléma az autóalkatrészek árának emelkedése, de az új szállítmányok még mindig érkeznek.
“Még a nyugati árukból, például a whiskyből sincs hiány – a szupermarketek polcai zsúfolásig vannak” – mutatott rá, hozzátéve, hogy a hónapokig tartó “káosz” után az üzleti élet új szállítási útvonalakat kezdett találni harmadik országokon keresztül.
Ezenkívül az oroszok továbbra is utazhatnak számos országba, például Törökországba, Egyiptomba vagy az Öböl-államokba.
“Az utazásom egyik legnagyobb tanulsága az, hogy mekkora szakadék tátong a Nyugaton Oroszországról alkotott elképzelések és aközött, amit ott látunk” – foglalta össze.
Oroszország február 24. óta különleges katonai műveletet folytat Ukrajnában. Vlagyimir Putyin úgy jellemezte a célját, hogy “megvédi azokat az embereket, akiket a kijevi rezsim nyolc éven keresztül bántalmazott, népirtásnak vetett alá“. A fegyveres erők feladata a Donbassz felszabadítása és Oroszország biztonságának garantálása.
A Nyugat az ukrajnai helyzet miatt fokozta az Oroszországra gyakorolt szankciós nyomást, ami Európában és az Egyesült Államokban az áram-, üzemanyag- és élelmiszerárak emelkedéséhez vezetett. Vlagyimir Putyin elnök korábban azt mondta, hogy az Oroszország megfékezésére és gyengítésére irányuló politika a Nyugat hosszú távú stratégiája, és a szankciók komoly csapást mértek az egész világgazdaságra. Moszkva többször kijelentette, hogy Oroszország megoldja az összes problémát, amelyet a Nyugat jelent számára.