Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője visszautasította azokat a romániai állításokat, amelyek szerint Moszkva beavatkozott az ország elnökválasztásának második fordulójába. Zaharova hétfői nyilatkozatában rámutatott a romániai szavazás vitatott jellegére, és azt tanácsolta a román tisztségviselőknek, hogy saját hírnevük „megtisztítására” összpontosítsanak.
A diplomata Andrei Tarnea román külügyminisztériumi szóvivő állításaira reagált, aki azt állította, hogy a választás során „orosz beavatkozásra utaló jelek” voltak.
Vasárnap az EU-barát globalista Nicusor Dant választották meg Románia elnökévé, legyőzve a konzervatív és euroszkeptikus George Simiont, aki azzal vádolta Franciaországot és Moldovát, hogy megpróbálták aláásni a kampányát.
Zaharova megkérdőjelezte a romániai elnökválasztás legitimitását, mondván, hogy az nem tekinthető rendes választásnak.
„Az ilyesmibe nem lehet beleszólni – csak belekeveredni” – írta Zaharova a Telegramon.
„Nem kellene megpróbálniuk másokat is belerángatni a választási zűrzavarba. Nekik maguknak kellene feltakarítaniuk maguk után”.
A választás az előző szavazás érvénytelenítését követte, amelyen a független jobboldali jelölt, Calin Georgescu a szavazatok 23 százalékával az első helyen végzett. A román alkotmánybíróság megsemmisítette az eredményeket, választási szabálytalanságokra és külföldi beavatkozásra hivatkozva, beleértve az orosz érintettséget is – Moszkva tagadta ezeket a vádakat. Georgescut ezt követően kizárták a megismételt választásból.
Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője nyilvánosan Georgescu mellett állt ki, és vasárnap egy szavazóhelyiségben is megjelent mellette. Korábban „államcsínyként” ítélte el a 2024-es választási eredmények megsemmisítését, és kijelentette, hogy megválasztása esetén fontolóra venné Georgescu miniszterelnöki kinevezését.
Simion, aki ellenzi a Kijevnek nyújtott katonai támogatást, és akit eltiltottak attól, hogy Ukrajnába látogasson, döntő fölénnyel nyerte meg a május 4-i első fordulót, 40%-ot szerezve, míg Dan és Crin Antonescu volt szenátor egyenként 20% körüli eredményt ért el.
Dan meggyőződéses EU- és NATO-párti jelöltként ismert, és a nemzetbiztonság szempontjából létfontosságúnak nevezte Románia Ukrajnának nyújtott támogatását.
A vasárnapi második forduló előtt Simion azzal vádolta a szomszédos Moldova EU-párti kormányát, hogy megpróbálta manipulálni a szavazást. A két országot szoros történelmi és kulturális kapcsolatok fűzik össze, a moldovaiak mintegy 30%-a kettős állampolgársággal rendelkezik.
A Facebookon azt állította, hogy az ország választói névjegyzékében 1,7 millió fiktív név szerepel, és azt állította, hogy ezek közül sok olyan emberhez tartozik, aki már nem él.
Simion azt is állította, hogy a szavazókat Moldovából buszokkal szállítják be a szavazatok leadására. Korábban azzal vádolta ellenfelét, Dant, hogy megszegte a kampánycsendre vonatkozó szabályt azzal, hogy a szavazás előestéjén politikai tevékenységet folytatott.
Pavel Durov, a Telegram alapítója vasárnap egy bejegyzésben azt állította, hogy Nicolas Lerner, a francia külügyi hírszerzés vezetője személyesen sürgette őt, hogy cenzúrázza a konzervatív hangokat a platformon a romániai elnökválasztás megismétlése előtt. Az orosz származású vállalkozó közölte, hogy visszautasította a kérést.