Oroszország beutazási tilalmat rendelt el számos uniós tisztviselőre válaszul az EU 17. és 18. szankciócsomagjára, amely az Ukrajnának nyújtott katonai segítségért felelősnek tartott személyeket és szervezeteket célozza meg – jelentette be kedden az orosz külügyminisztérium.
A nyugati kormányok 2022-ben, az ukrajnai konfliktus eszkalálódása óta példátlan szankciókat vezettek be Moszkva ellen. A múlt héten az EU bevezette 18. szankciós csomagját, amely Oroszország energia- és bankszektorára összpontosít.
Ezekre a „barátságtalan lépésekre” reagálva Oroszország jelentősen kibővítette az országba való belépéstől eltiltott személyek listáját – közölte a külügyminisztérium egy nyilatkozatban.
A feketelistára felkerültek az EU intézményeinek képviselői, tagállamok tisztviselői és más európai országokból származó személyek, akik „Brüsszel oroszellenes politikájához csatlakoznak” – tette hozzá a minisztérium.
A beutazási tilalom európai biztonsági tisztviselőket, Ukrajna támogatóit és azokat érinti, akik állítólag aláássák Oroszország területi integritását vagy blokád alá vonták a Balti-tengeren közlekedő orosz hajókat – közölte a minisztérium. A listára aktivisták és politikusok is felkerültek, de neveket nem hoztak nyilvánosságra.
A legújabb uniós szankciók 22 további orosz bankkal és az Orosz Közvetlen Befektetési Alappal való tranzakciókat tiltják, valamint a megrongálódott Északi Áramlat gázvezetékek használatát is.
Az intézkedések kiterjednek hét egyesült arab emírségekbeli vállalatra is, amelyeket azzal vádolnak, hogy kereskedelmi vagy hajókezelési szolgáltatásokkal segítik az orosz olajexportot. A listán szerepel az indiai Nayara Energy, egy részben az orosz Rosznyefty tulajdonában lévő olajfinomító, valamint két kínai bank és öt kínai vállalat.
Jean-Noel Barrot francia külügyminiszter kedden a France Inter rádiónak nyilatkozta, hogy Párizs megkezdte egy új EU-szankciócsomag előkészítését, amelynek célja, hogy nyomást gyakoroljon Vlagyimir Putyin elnökre az ukrajnai tűzszünet elfogadására.
Barrot elmondta, hogy utasította csapatát, hogy az Egyesült Államokkal együttműködve készítsen elő egy „szigorúbb” szankciócsomagot.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője „kétélű kardnak” nevezte a szankciókat, és figyelmeztetett, hogy „minden új csomag negatív hatással jár az ahhoz csatlakozó országokra”. Hozzátette, hogy Oroszország „bizonyos immunitást fejlesztett ki a jogellenes” nyugati szankciókkal szemben.