Moszkvában arra számítanak, hogy felgyorsul az integrációs folyamat Kijev részvételével a posztszovjet térségben. Ezt Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök jelentette ki, amikor a Moszkva környéki Novo-Ogarjevoban levő rezidenciáján találkozott Nurszultan Nazarbajevvel, Kazahsztán elnökével. 2004-ben Novo-Ogarjevoban vitatták meg először az egységes gazdasági térség kialakításának gondolatát, Oroszország, Kazahsztán, Belarusz és Ukrajna részvételével.
Ugyanakkor azt követően, hogy 2005-ben Viktor Juscsenko került hatalomra, Ukrajna leállította tárgyalásait az adott témában. Időközben Oroszország, Belarusz és Kazahsztán megállapodott a Vámunió létrehozásában. Most, hogy Viktor Janukovicsot választották elnöknek, megvan a remény arra, hogy Ukrajna csatlakozni fog a FÁK térségében az integrációs folyamatokhoz – véli Alekszej Vlaszov, aki a posztszovjet térséget tanulmányozó központ vezérigazgatója.
– Miután ismertté vált, hogy az ukrajnai elnökválasztási kampány győztese Viktor Janukovics lett, a helyzet gyakorlatilag visszatért a 2003-2004-es időszakra jellemző állapothoz. Mi ismét halljuk Viktor Janukovicstól az utalásokat arra, hogy Ukrajna elvben kész áttekinteni az együttműködés kérdését a már kialakított Vámunió tagjaival. De Ukrajna parlamenti-elnöki köztársaság, így ezek a kérdések inkább a miniszterelnök hatáskörébe tartoznak. Ez azt jelenti, hogy ha a kormányfő olyan ember lesz, aki osztja Viktor Janukovics nézeteit, akkor a közeli időben napirendre kerül Ukrajna haladása az integráció irányba az eurázsiai gazdasági együttműködés országaival.
Kirill Tanajev, a Hatékony Politika Alapítvány vezérigazgatója óvatosabb, amikor Ukrajnának az integrációs folyamatba való bekapcsolódásáról beszél.
Ukrajna alkotmánya nem teszi lehetővé, hogy olyan nemzetközi egyesülés tagja legyen, ahol van úgynevezett nemzetek fölötti szerv. Ezért nemigen beszélhetünk Ukrajna teljes értékű tagságáról a Vámunióban. Ugyanakkor a választási kampány során Janukovics „három plusz egy” variációt emlegetett, azaz a vámuniós trojka plusz Ukrajna. Igen nehéz kérdés, hogy a gyakorlatban ez hogyan valósulhat meg.
Ugyanis a kérdések sokaságát az ukrán parlamentben a többségnek kell megoldania. Itt Janukovicsnak muszáj lesz kompromisszumokat kötnie, és ez nem mindig az integrációs projektek javára fog szolgálni. Ugyanis Ukrajna részvételének igen magas lesz az ára – véli a szakértő.
(A szerző biztonságpolitika-szakirányos, V. éves politológus-hallgató)