Az orosz gazdaságfejlesztési minisztérium nem számít “gyors áttörésre” a BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) közös valutájának létrehozásában – mondta Vlagyimir Iljicsev gazdaságfejlesztési miniszterhelyettes a CGTN-nek adott interjújában.
“A BRICS-csoport gazdasága a globális GDP mintegy 25%-át teszi ki. Véleményünk szerint szüksége van egy független fizetési eszközre. A BRICS valutáról szóló viták relevánsak. Az új valuták és fizetési eszközök létrehozása azonban soha nem gyors folyamat. Itt nem várunk gyors áttörést. Nézzék csak meg, hogy az Európai Uniónak mennyi időbe telt az euró és a meglévő fizetési eszköz létrehozása” – jegyezte meg Iljicsev.
Hozzátette, hogy először egy valutáról vagy valutakosárról lehetne megállapodni, valamint olyan fizetési rendszerek létrehozásáról, amelyek lehetővé tennék a BRICS-országok közötti fizetések teljesítését a valutaárfolyamokat összehasonlító megoldások alapján.
Egyre több ország látja, hogy a meglévő globális pénzügyi rendszert, beleértve a fizetési rendszert is, nem mindig csak gazdasági célokra használják.
A jelenlegi helyzetben a nyugati országok politikai okokból nagy befolyást gyakorolnak a rendszerre – hangsúlyozta Iljicsev. Szerinte ez nemcsak a BRICS-tagállamoknak, hanem az arab és délkelet-ázsiai országoknak is aggodalmat okoz.