Oroszország a továbbiakban nem nyújt biztonsági garanciákat a Fekete-tengeren a korábbi gabonafolyosón áthaladó polgári hajók számára – jelentette be az ország külügyminisztériuma. Korábban hétfőn a Kreml kijelentette, hogy nem hosszabbítja meg a fekete-tengeri gabonaegyezményt, mivel az orosz élelmiszer- és műtrágyaexportját továbbra is blokkolják.
A külügyminisztérium hétfőn kiadott közleményében azt írta, hogy a mostani döntés „a tengeri hajózás biztonsági garanciáinak visszavonását, a tengeri humanitárius folyosó megszüntetését [és] az „ideiglenesen veszélyes terület” rendszerének visszaállítását jelenti a Fekete-tenger északnyugati részén”.
Az orosz diplomaták a továbbiakban azzal vádolták Ukrajnát, hogy a humanitárius folyosót orosz célpontok elleni támadások végrehajtására használja fel.
Ami az alku által megkönnyített ukrán gabonaszállítmányokat illeti, a minisztérium azt állította, hogy azok túlnyomó többsége Európában kötött ki, és több nyugati ország húzott hasznot belőle.
A közlemény rámutatott, hogy az egész, tavaly nyáron elindított mechanizmust állítólag azért hozták létre, hogy segítsen elkerülni az éhínséget a szegényebb országokban.
Moszkva szerint a fekete-tengeri kezdeményezéssel egy időben aláírt orosz-ENSZ memorandum kulcsfontosságú pontjai mindmáig teljesítetlenek maradtak.
Ennek következtében – magyarázta a minisztérium – az orosz banki tranzakciók, a biztosítás és a logisztika gyakorlatilag megbénult, ami azt jelenti, hogy Moszkva nem tudja eladni saját terményeit és műtrágyáját a nemzetközi piacon. A közleményben idézett egyik esetben egy több afrikai országnak ingyenesen adományozott orosz műtrágyaszállítmányt blokkoltak az EU-ban.
A külügyminisztérium arra a következtetésre jutott, hogy mindezek fényében a megállapodásnak már nincs értelme.
Moszkva azt javasolta az európai országoknak, hogy engedjék meg Ukrajnának, hogy a területükön keresztül szállítsa a gabonát, és esetleg a helyi gazdák haragjával nézzenek szembe, vagy lépjenek fel, és foglalkozzanak Oroszország sérelmeivel.
Amennyiben ez történne, Moszkva kész lenne visszatérni a megállapodás végrehajtásához – jegyezte meg a közlemény.
Korábban hétfőn Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője jelentette be az alku felmondását. Megismételte azt is, hogy Oroszország kész visszatérni a mechanizmushoz, azonban hozzátette, hogy erre csak akkor kerülne sor, ha tiszteletben tartanák az érdekeit.
Múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztetett, hogy Moszkva „felfüggeszti a részvételt ebben az alkuban”, és a megállapodást „végig egyoldalú játéknak” nevezte.