Oroszország közölte, hogy az Oresnyiket is bevetve megtorló csapásokat hajtott végre Ukrajna ellen

Az orosz csapatok január 9-ére virradó éjjel, nagy hatótávolságú, nagy pontosságú szárazföldi és tengeri indítású fegyverekkel tömeges csapást mértek Ukrajna kritikus fontosságú célpontjaira – közölte az orosz védelmi minisztérium sajtószolgálata. A tárca a támadást válasznak nevezte az ukrán fegyveres erők támadási kísérletére, amelyet Vlagyimir Putyin orosz elnök novgorodi rezidenciája ellen indítottak.

A megtorló támadás során többek között Oresnyik közepes hatótávolságú rakétarendszereket is bevetettek. A hadsereg szerint a támadás célpontjai a drónok gyártásával és az ukrán védelmi-ipari komplexum működését biztosító energetikai infrastruktúrával kapcsolatos létesítmények voltak.

Az orosz Védelmi Minisztérium biztosította, hogy Kijev ilyen „terrorista cselekményei” továbbra sem maradnak válasz nélkül. A minisztérium szerint a támadás céljai elértek.

Szergej Lavrov külügyminiszter jelentette be, hogy Ukrajna december 29-én éjjel megkísérelte drónokkal megtámadni Putyin rezidenciáját. Elmondása szerint a támadásban 91 drón vett részt, amelyeket mind lelőttek.

Az orosz védelmi minisztérium január 1-jén bejelentette, hogy az orosz fél átadta az amerikai nagykövetség katonai attaséjának Moszkvában a dekódolt útvonaladatokat és az egyik ukrán drón vezérlőjét, amellyel megkísérelték megtámadni Putyin rezidenciáját a Novgorod régióban. Igor Kosztjukov admirális tájékoztatta az amerikai felet, hogy a navigációs rendszerek dekódolása, amelyet az orosz titkosszolgálatok végeztek, „kétségtelenül megerősítette”, hogy a támadás célpontja a rezidencia épületegyüttese volt.

A The Wall Street Journal szerint a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) nem talált bizonyítékot a Putyin rezidenciája elleni támadásra. Volodimir Zelenszkij elutasította a támadási kísérlet vádját.

Donald Trump amerikai elnök kijelentette, hogy nem hiszi, hogy támadás történt volna Putyin rezidenciája ellen. „Nem hiszem, hogy ez a támadás megtörtént” – mondta Trump az Air Force One fedélzetén. „Valami történt a közelben, de ennek semmi köze ehhez” – magyarázta akkor Trump.

Előtte az amerikai vezető azt mondta, hogy Putyintól magától tudta meg a novgorodi régióban lévő rezidenciája elleni támadásról. A vezetők 2025. december 29-én telefonon beszéltek egymással.

Bejegyzés megosztása
Nincs hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük