Oroszország és Törökország elvi megállapodást kötött arról, hogy a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok elmélyítésének részeként az orosz földgázért való fizetések egy részét rubelre váltják – jelentette be csütörtökön a török energiaügyi minisztérium.
Az amerikai dollárban történő fizetések elkerülése mindkét országot segíti.
Oroszország „mérgezőnek” nevezte a valutát, mivel a nyugati szankciók megnehezítik a tranzakciók lebonyolítását. Törökországnak is segít megvédeni fogyatkozó keményvaluta-tartalékait.
A múlt héten Recep Tayyip Erdogan török elnök megerősítette, hogy Ankara elkezd rubelben fizetni az Oroszországból származó földgázimport egy részéért, miután Szocsiban több órán át tárgyalt orosz kollégájával, Vlagyimir Putyinnal.
A két ország gazdasági együttműködési ütemtervet is aláírt, amely a kétoldalú kereskedelmi forgalmat évi 100 milliárd dollárra kívánja növelni. Az elnökök számos kérdésről, köztük az ukrán gabonaexportról is tárgyaltak.
A hónap elején Putyin azt mondta, hogy az uniós országoknak hálásnak kell lenniük Törökországnak, amiért a Török Áramlat gázvezetéken keresztül megbízható orosz gázszállítást biztosít a blokkba.
A megállapodásokra az ukrajnai katonai művelet miatt Oroszországgal szemben bevezetett, példátlan nyugati szankciók közepette került sor. Törökország elutasította, hogy csatlakozzon a szankciókhoz, és ehelyett fegyverszüneti tárgyalásokat sürgetett Moszkva és Kijev között.