Moszkva és Peking olyan elszámolási rendszert fejleszt, amely lehetővé tenné a határokon átnyúló tranzakciókat a nyugati pénzügyi üzenetküldő rendszer, a SWIFT használata nélkül – jelentette be kedden Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes.
A két ország állítólag felgyorsította az erőfeszítéseket, hogy az amerikai dollártól és az eurótól eltávolodva a hazai pénznemeket használó elszámolások felé mozduljanak el.
„A gázszerződések esetében már most átállunk a nemzeti valutában – rubelben és jüanban – történő elszámolásra. A kőolaj- és kőolajtermék-, valamint a szénszállítások esetében szintén átállunk a nemzeti valutában történő fizetésre” – magyarázta.
Novak szerint ez segíthet elkerülni a pénzügyi kockázatokat, és megkönnyítheti a rubel és a jüan világ tartalékvalutává válását.
„Ebben a tekintetben az orosz Központi Bank és a Kínai Népbank azon dolgozik, hogy az orosz vállalatok számára számlát nyissanak Kínában és fordítva, létrehozva egy olyan elszámolási rendszert, amely nem használja a SWIFT-et” – mondta Novak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban új, független pénzügyi platformok létrehozását sürgette a nemzetközi elszámolásokhoz, hangsúlyozva, hogy a globális gazdaságnak nyitottabbnak és elfogulatlanabbnak kell lennie.
Moszkva a SWIFT megbízható alternatívájaként népszerűsíti saját hazai fizetési rendszerét, amióta az ország számos bankját az év elején lekapcsolták a nyugati pénzügyi hálózatról.
Az orosz SPFS bankközi üzenetküldő rendszert 2014-ben hozták létre, és a SWIFT-hez hasonló funkciókkal rendelkezik. Biztosítja a pénzügyi üzenetek biztonságos továbbítását a bankok között az országon belül és kívül egyaránt.
Áprilisban Elvira Nabiullina, az orosz központi bank vezetője elmondta, hogy a legtöbb orosz hitelező és 12 ország 52 külföldi szervezete kapott már hozzáférést az SPFS-hez. A szabályozó hatóság hozzátette, hogy titokban tartja a fizetési rendszer tagjainak kilétét, hogy megvédje őket attól, hogy esetleg másodlagos szankciók alá kerüljenek az Egyesült Államok és nyugati szövetségesei részéről.