Az orosz kultúra Magyarországon sokak számára még mindig egyet jelent a szocializmus nem feltétlenül pozitív örökségével. A sokszor nehéz múlt miatt fájdalmasan kevesen nyitnak a kortárs orosz kultúra felé, pedig erre a kontinensnyi országra nem csak az alkohol, az usanka és medvék hazájaként lehet tekinteni. Lássunk néhány keveset emlegetett tényt Oroszországból!
Oroszország még mindig tud nagyot mutatni videójátékok terén
Kevesen tudják, de a kedvelt kvarcjáték, a Tetris őse is orosz találmány. A potyogó formákkal dolgozó játékot eredetileg az Elektronika 60 nevű számítógépre fejlesztette az orosz tudományos akadémia munkatársa. A szinte függőséget okozó logikai-ügyességi játék aztán sokak számára a nyolcvanas évek jelképe lett.
A számítógépes játékok különböző változatai ma is nagyon népszerűek az orosz fiatalok és az idősebb generációk körében. Nem csak a különböző RPG-k és lövöldözős játékok terjedtek el, hiszen bőven vonzanak kalandorokat az iGaming világ kevesebbet elemzett és emlegetett területei is. Mi magyarok is rendszeresen összefuthatunk orosz játékosokkal a szerencsejátékok világában. Az online kaszinók blackjack, rulett vagy baccarat asztalainál nem ritkán ülnek moszkva környéki játékosok is.
A sikerhez hozzájárul az is, hogy a második világháborús nosztalgia miatt az orosz világot még az amerikai játékgyártók is felfedezték maguknak. Az interneten ma már akár ingyen is átélhetjük a T-34-es tank vagy az Auróra cirkáló vezetésének élményét. Persze, az orosz gamerek kicsit másképp tekintenek ezekre, mint az egyszeri, kelet-európai játékos.
Irigylésre méltó az orvostudomány
Lepukkant kórházak? Málló falak? Kesztyű nélkül operáló sebészek? Ideje egy kicsit eloszlatni ezeket a sztereotípiákat. A csontfejlődési és gyógyulási rendellenességek kezelésére specializálódott Ilizarov-klinika működését itthon főleg Kádas Mária Kurgáni napló című könyvéből ismerhetjük. Ez a technológia ma szerte a világon a külső rögzítéssel történő csontsebészet alapját jelenti.

Az orosz kutatóintézetek ma éppen úgy részei a nemzetközi kutatási hálózatoknak az egészségügyben, mint az amerikai vagy német kutatási központok. A klinikák gyakran működnek együtt magyar partnerintézményekkel vagy orvoscsoportokkal is, hiszen így könnyebb egyes eljárásokat elfogadtatni a “nyugati” közönséggel. Orosz kórházban gyógyulni ma már egyáltalán nem jelent rosszat: az egészségügy sok területen legalább olyan fejlett megoldásokat használ, mint a híres svájci vagy svéd csúcstechnológiás klinikák.
A fiatalok nyelve, a pop-kultúra
Néhány évvel ezelőtt a t.A.T.u nevű popegyüttes borzolta a kedélyeket. Az iskoláslány jelmezbe bújtatott lányok nem csak a dalaikkal, de botrányos viselkedésükkel is nemzetközi feltűnést keltettek. Valószínűleg ez volt az a pont, ahol a legidősebb generációk is kezdtek leszámolni azzal a sztereotípiával, hogy az orosz kortárs zene egyet jelent a mozgalmi dalok poposított feldolgozásával.
Az utóbbi időben a keményebb hangzású bandák is felhívták magukra a figyelmet. A Russkaja nevű punk-metal banda nem csak a hazai, de a nyugati fiatalok lejátszási listájában is helyet talált. A TYR egy folk metal formáció, elsősorban szláv dallamokat öltöztet új köntösbe basszusgitár és dobszerkó segítségével.
Oroszország tehát számos felfedezni valót tartogat a Vörös téren és a Lenin Mauzóleumán kívül is. A modern orosz kultúra éppen olyan színes, mintha az Európai országok művészeti életét vennénk górcső alá. Érdemes elszakadni a sztereotípiáktól és bátran belevetni magunkat ebbe a színes kavalkádba.