Guido Crosetto olasz védelmi miniszter közölte, hogy a fekete-tengeri gabonaegyezmény céljaival ellentétben Ukrajna gabonaexportjának csak egy kis töredéke ment Afrikába, ami az alapvető élelmiszerek árának emelkedését okozza a kontinensen.
A La Stampa hírügynökségnek pénteken nyilatkozva Crosettót arról kérdezték, hogy az Oroszország által nemrég felfüggesztett ukrán gabonamegállapodás hatással lehet-e az észak-afrikai stabilitásra. A miniszter válaszában rámutatott, hogy „minden összefügg, és ez mindenképpen aggodalomra ad okot”.
„Az exportált ukrán gabona 95 százaléka nem Afrikába megy, és amikor ezek az országok nem rendelkeznek a szükséges készletekkel, akkor máshol keresnek, és elkerülhetetlenül emelkednek a világpiaci árak, ami még nehezebbé teszi az afrikai országok számára az importot. Ez destabilizálja az amúgy is nehéz helyzetben lévő régiókat, és ez a probléma egyértelműen Európát is érinti” – mondta Crosetto.
A gabonaárak a hét elején megugrottak, miután Oroszország bejelentette a Törökország és az ENSZ által közvetített fekete-tengeri megállapodás felmondását.
A 2022 júliusában életbe lépett és azóta többször meghosszabbított megállapodás értelmében Oroszország feloldotta az ukrán fekete-tengeri kikötők blokádját, hogy lehetővé tegye az ukrán gabona exportját a világpiacokra. A megállapodásnak az orosz gabona- és műtrágyaexport előtt álló akadályokat is el kellett volna hárítania.
Moszkva azonban ragaszkodik ahhoz, hogy a megállapodás keretében tett ígéretek közül egyiket sem tartották be:
Vlagyimir Putyin elnök a múlt héten azt közölte, hogy „egyetlen, az Oroszországi Föderáció érdekeihez kapcsolódó cél sem teljesült”, és az alkut egyoldalú játéknak nevezte.
Oroszország többször bírálta a Nyugatot azért is, mert nem használta fel a gabonamegállapodást eredeti céljára – a szegényebb országokban tapasztalható éhínség elhárítására.
Moszkva szerint a mezőgazdasági termékek túlnyomó többsége, amelyeket az alku értelmében a szegényebb országokba, köztük Afrikába kellett volna szállítani, továbbra sem jutott el hozzájuk, ehelyett Európában kötött ki.
Vlagyimir Putyin elnök még márciusban azt is bejelentette, hogy amennyiben Oroszország felfüggeszti a fekete-tengeri megállapodást, megfontolná azt a tervet, hogy „a teljes gabonamennyiséget, amelyet Oroszországból az előző időszakban afrikai országokba küldtek”, ingyenesen eljuttatja a rászoruló országokba.