Az orosz államfő június 22-én több napos vizittel az Egyesült Államokba érkezett. Medvegyev első körben a kaliforniai kormányzóval, Arnold Schwarzeneggerrel találkozott, majd a Szilícium völgybe ment a Twitter vállalathoz, a CISCO Systemshez, az Apple-hez és a Yandexhez. Mindezek után indult az orosz elnök Washingtonba, ahol Barack Obamával találkozva sok fontos megállapodást hoztak tető alá, többek között Oroszország WTO-ba való belépésről, nemzetközi terrorizmusról és Irán elleni szankciókról.
Medvegyev Szilícium völgybe tett látogatásának az eredményei különböző együttműködési megállapodások lettek az IT szektorban, így a CISCO például 1 milliárd dolláros befektetést ígért Oroszországban, amelynek Szkolkovó városát a tervek szerint a világ egyik legfejlettebb csúcstechnológiájú központjává teszi tíz éven belül.
Legalább ilyen fontosnak ígérkezett a washingtoni útja is: Kreml a WTO-ba való minél hamarabbi belépést tűzte célul, amelyet már 17 éve próbálja elérni. Oroszország még 1993-ban indította a csatlakozási tárgyalásokat a Kereskedelmi Világszervezethez, és azóta még mindig nem sikerült belépnie, pedig a csatlakozási folyamat általában 5-6 évet vesz igénybe. Medvegyevnek most sikerült az áttörés: Obama megígérte, hogy az Egyesült Államok segít a felvételi folyamatban és az előkészítési munkákat legkésőbb szeptember 30-ig befejezik majd. Oroszországnak a maga részéről addig szabályoznia kell azokat a jogi kérdéseket, amelyek a WTO szabályzatával ellentétben állhatnak. Így az orosz remények szerint az ország akár már idén, de legkésőbb jövőre tagja lehet a WTO-nak.
A fontos tárgyalások előtt az amerikai elnök egy virginiai kisétterembe, a Ray’s Hell Burgerbe vitte Medvegyevet reggelizni csütörtökön. Az étterem vendégei jól látható módon nem számítottak a két elnök megjelenésére, mindenki előszedte a telefonját, és fotózni kezdték őket.
Obama és Medvegyev egy-egy tolmács kíséretében mentek a bárpulthoz, ahol burgert rendeltek, és egy közös sült krumplit kettőjükre, írja a Gazeta.ru orosz lap.
A sajtótájékoztatón később Barack Obama kifejezte a reményét, hogy Medvegyev nem felejti majd el a közös gyorsétterembeli reggelijüket, az orosz államfő pedig kiírta a friss, szerdán létrehozott Twitter profiljába, hogy „régóta nem ettem már hamburgert”.
Ezek után került sor a tárgyalásokra, amelyeken a már említett WTO-ba lépés mellett többek között szóba került a nemzetközi terrorizmus, a START-III szerződés, Irán elleni szankciók, illetve Afganisztán és Kirgizisztán helyzete. Így Medvegyev üdvözölte az Egyesült Államoknak azon lépését, hogy az első számú csecsen terroristát, Doku Umarovot, akit felelősnek tartják a Néva-Expressz felrobbantásáért, illetve a márciusi moszkvai metró-merényletekért, felvették a legveszélyesebb nemzetközi terroristák listájára.
A két elnök szóba hozta Kirgizisztán ingatag helyzetét, és megbeszélték, hogy gazdaságilag segíteni fogják a térséget, és közös együttműködéssel harcolnak majd a terrorizmus és a kábítószer terjedése ellen. Szóba került ezen kívül a START-III megállapodás is, amely április 8-án született a Prágai Konferencián. A megállapodás életbe lépéséhez hiányzik még a ratifikálása, amit várhatóan a következő hónapokban teszi meg az orosz és az amerikai parlament.
Ezen kívül nagyon fontos megállapodások születtek az innovációk kérdésében is a két ország között. Ez három elkülöníthető irányból áll, írja a Ria orosz hírügynökség. Az egyik ilyen innovációs együttműködési irány lesz a technológiai fejlesztés, és a megfelelő szakemberek képzése, innovációs együttműködés a két ország között. A másik irány a „produktív vállalkozások” támogatása, vagyis minden feltétel megteremtése ahhoz, hogy a két országban működő vállalkozások korlátlanul tudjanak információt és ötleteket cserélni, hogy versenyképesek maradjanak. A harmadik innovációs irány az alternatív energiahordozók kérdése, energiahatékonyság fejlesztése, űr- és biotechnológiák fejlesztése.
Medvegyev az amerikai látogatása után folytatta útját, és pénteken újra találkozott Obamával immár a kanadai Huntsvilleben, amely otthont adott az idei G8 csúcstalálkozónak. Vasárnap a politikusok tovább utaznak Torontóba, ahol G20 csúcstalálkozóra kerül sor.