Mihail Szaakasvili grúz elnök április 12-13-án részt vesz a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása érdekében szervezett csúcstalálkozón, amelyet Washingtonban tartanak, ahol informális találkozón vesz részt az Egyesült Államok elnökével – értesült az Interfax. A hírt az elnök titkára Manana Manjgaladze jelentette be, aki azt is elmondta, hogy Szaakasvili több informális találkozón is részt vesz majd az amerikai fővárosban. Grúzia politikai szinten az elmúlt időszakban számos lépést tett annak érdekében, hogy kifejezze a NATO és az Európai Unió felé Oroszországtól való elfordulását. A 2008-as grúz-orosz háborút követően, amikor Grúzia váratlanul megtámadta a szakadár Dél-Oszétia fővárosát, a két szomszédos ország közötti diplomáciai viszony teljesen megromlott. Moszkva kiállt a túlnyomórészt oroszok által lakott Dél-Oszétia és Abházia védelme mellet, és később elismerte azok függetlenségét is.
Az elmúlt időszakban látványos politikai lépésekkel mutatta meg a világnak Grúzia, hogy nem kér Oroszországból és inkább a Nyugati hatalmak felé kacsingat. Ennek egyik ékes bizonyítéka az a közelmúltban lezajlott esemény, amely szinte minden grúznál kiverte a biztosítékot. Történt az ugyanis, hogy az egyik országos grúz televízió esti híradója azt közölte, hogy Oroszország támadást indított Grúzia ellen. Az Imedi televízió hamis hírei hallatán hatalmas pánik tört ki, megbénultak a telefonvonalak és sokan az utcákra mentek. Miután kiderült, hogy az egész egy átverés volt, több tüntető jelent meg a tv épülete előtt. A hírek hallatán két ember meghalt, az egyik stroke-ot kapott, a másik pedig szívrohamban hunyt el. Szaakasvili elnök az eset után úgy nyilatkozott, hogy ez az egyetlen mód arra, hogy megakadályozzák az orosz megszállást.
Korábban Grúzia újabb meglepő lépéseket tett az Oroszországtól való elfordulás jeleként. Tavaly év végén a tbiliszi vezetés arra kérte a világ egyes országait, hogy ne az orosz nyelvből származó Grúzia elnevezést használják, amikor a kaukázusi országról beszélnek, hanem annak angol „Georgia” megfelelőjét.
A látványos és nagy port kavaró „orosz ellenes” grúz intézkedéseknek még ezzel nincs vége. A Nagy Honvédő háború harcosainak tiszteletére emelt grúziai emlékmű lerombolásával, Grúzia még mélyebbre ásta a két ország között szakadékot. A robbantást követően Szergej Lavrov orosz külügyminiszter így nyilatkozott: „szimbolikus támadás volt a háborúban elesettekre, akik között több mint 200 ezer grúz nemzetiségű is volt”. Az orosz külügyminisztérium nyilatkozatban ítélte el az esetet és állama vandalizmusnak nevezte az emlékmű lerombolását, amely sérti minden civilizált ember érzelmeit.