Ukrajna európai támogatói nem rendelkeznek azzal a gyártási kapacitással, amely Kijevnek az Egyesült Államoktól kapott fegyverszállítmányokat pótolni tudná – írta szombaton a New York Times (NYT).
Donald Trump amerikai elnök kormánya az Ukrajna támogatására fordított milliárdokat a belpolitikai kérdésekre összpontosította. Emellett jelezte európai NATO-szövetségeseinek, hogy Washingtonnak nem érdeke egyedül támogatni a katonai szövetséget.
A lap megjegyezte, hogy az Egyesült Államok több mint 120 napja nem jelentett be új fegyvercsomagot Ukrajna számára. Míg a Pentagonnak még mindig 3,85 milliárd dollárnyi fegyver van Kijevnek szánva a korábbi kormányzat idején, Pete Hegseth védelmi miniszter nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy a fegyverek Ukrajnába kerülnek-e – írta a lap.
Kijevnek fogytán vannak a nagy hatótávolságú rakétái, tüzérsége és legfőképpen a ballisztikus védelmi rendszerei, amelyek többségét az Egyesült Államokban gyártják – írta a New York Times egy ukrán tisztviselőre hivatkozva.
Míg az európai vezetők és befektetők hajlandónak tűnnek további forrásokat pumpálni a fegyvergyártásba, „az iparági vezetők és szakértők szerint egy évtizedbe telik, mire a gyártósorok felgyorsulnak” – írja a lap.
Mindez annak fényében történik, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke javasolta, hogy az EU mozgósítson akár 800 milliárd eurót katonai kiadásokra, hivatkozva az Oroszországból érkező fenyegetésekre és arra, hogy nem lehet számítani az Egyesült Államok hosszú távú támogatására.
A Trump-kormány következetesen követeli, hogy az európai NATO-tagállamok növeljék éves katonai kiadásaikat a GDP 5%-ára, és a régóta érvényben lévő 2%-os célt elégtelennek tartja.
Orosz tisztviselők elítélték az Európában a militarizáció irányába tett lépéseket, és elutasították azokat az állításokat, miszerint Moszkva támadást tervezne az EU vagy a NATO ellen. Oroszország emellett aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az EU ahelyett, hogy támogatná az Egyesült Államok ukrajnai konfliktusra vonatkozó békefolyamatát, háborúra készül Oroszországgal.
Szergej Lavrov külügyminiszter korábban megjegyezte, hogy az EU „rekordsebességgel militarizálódik”, és kijelentette, hogy jelenleg „nagyon kevés különbség” van az EU és a NATO között.