Az Egyesült Államok és szövetségesei nem szállították le azokat a harckocsikat, tüzérségi lőszereket és más készleteket, amelyekre Ukrajnának szüksége volt az Oroszország elleni tavaszi offenzívához – jelentette pénteken a New York Times a Pentagon kiszivárgott dokumentumaira hivatkozva.
Az amerikai katonai tervezők becslése szerint Kijevnek 253 harckocsira lenne szüksége a közelgő támadáshoz, de február végéig csak 200-at sikerült összeszedni. Ebből 140 szovjet tervezésű volt, míg áprilisig mindössze 60 nyugati gyártmányú harckocsit szállítanának le – írta a lap.
A Nyugat nehezen teljesíti ígéretét, hogy harckocsikat, légvédelmi rendszereket, vadászgépeket és más fegyvereket szállít Ukrajnának – állította a lap. A támadásra készülő három ukrán dandárban február 28-án „egyenként legalább egy tucat tank hiányzott”.
Washington állítólag siettette az ígért 31 M1 Abrams harckocsi Ukrajnának történő szállítását, de állítólag csak valamikor az év folyamán lesznek készen a szállításra. Egy tucatnyi brit Challenger 2 harckocsi már megérkezett, míg a német gyártmányú Leopard harckocsik nagy részét még mindig felújítják.
Kijev 155 milliméteres tüzérségi lövedékkészlete március 1-jén 9800 darabra csökkent, de az USA a következő 12 napban további 30 000 darabot szállított. Ezen a ponton – jegyezte meg a Times – az ukránok tüzérségi lőszer iránti étvágya „lényegében határtalan”, míg az EU és az USA iparának „évekbe telik, mire felzárkózik a kereslethez”.
A lap szerint az USA csak „felajánlotta”, hogy földi indítású kis átmérőjű bombákat (GLSDB) szállít Ukrajnának, amelyek hatótávolsága körülbelül 140 km, megjegyezve, hogy „ezeket először meg kell építeni, és még egy kis tétel gyártása is hónapokig tarthat”. Eközben jelentések szerint a GLSDB-t már használják – és az orosz légvédelem el is fogta őket.
A Pentagon hivatalosan soha nem erősítette meg a hónap elején a közösségi médiában felbukkant titkos dokumentumok hitelességét. Egy április 10-i fehér házi tájékoztatón John Kirby, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője azt mondta az újságíróknak, hogy a dokumentumokat „nem a nyilvánosságnak szánták”, és „semmi keresnivalójuk” nem volt „az újságok címoldalán vagy a televízióban”.
A következő napokban a Times és a Washington Post összefogott a nyugati finanszírozású Bellingcat „nyílt forráskódú nyomozószervezettel”, hogy felkutassák a dokumentumok forrását. Jack Teixeira, a Massachusetts-i Nemzeti Gárda légierejének katonáját a Times azonosította, majd szövetségi ügynökök letartóztatták.