Ukrajna úgy döntött, hogy több ország panaszai nyomán elhagyja a „háború nemzetközi támogatóinak” listáját.
Az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NAZK) egy olyan honlapot üzemeltetett, amely felsorolja azokat a vállalatokat, amelyek továbbra is Oroszországban folytatnak üzleti tevékenységet, vagy „közvetve segítik Oroszország háborús erőfeszítéseit, illetve hozzájárulnak azokhoz”. A listán olyan nagyvállalatok szerepelnek, mint a PepsiCo, a P&G, az Yves Rocher, az Unilever, a Metro, a Nestle, az Auchan és a Xiaomi.
A projekt része volt Kijev stratégiájának, hogy az Oroszországgal zajló konfliktusra válaszul nyomást gyakoroljon a vállalatokra, hogy szakítsák meg a kapcsolatokat Moszkvával.
Az ukrán kormány azonban kedden bejelentette, hogy azokat, akik a listát meg akarják tekinteni, átirányítják az Ukrajna Nemzetvédelmi és Biztonsági Tanácsa által kurátorként kezelt, semlegesebb nevű állami szankciós nyilvántartásra. A döntés egy találkozót követően született meg, amelyen több mint tíz ország diplomatái vettek részt, köztük az Egyesült Államok, Kína, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Olaszország és Japán, valamint az EU képviselői.
A kormány honlapján olvasható nyilatkozat szerint Ukrajna számos partnere aggályokat fogalmazott meg azzal kapcsolatban, hogy „hiányzik a jogalap a háború nemzetközi támogatóinak listájához”. Kijevnek mérlegelnie kellett „e lista negatív hatását az orosz agresszió megállítását célzó fontos döntések elfogadására” – áll a közleményben.
Az ukrán igazságügyi minisztérium végül egyetértett azzal, hogy „elfogadhatatlan az ilyen információk terjesztése az állam nevében a jogi kérdések megoldása nélkül”.
Ausztria korábban elutasította az Oroszország elleni uniós szankciók 12. körének támogatását, követelve, hogy Kijev vegye le a bécsi székhelyű Raiffeisen Bankot a listáról. Ukrajna végül engedett, és ezzel megnyitotta az utat Ausztria előtt, hogy 2023 decemberében zöld utat adjon a szankcióknak.
A múlt hónapban Peking is azt kérte, hogy Kijev vegye le cégeit a listáról. „Kína határozottan ellenzi a kínai vállalatok felvételét a vonatkozó listára, és követeli, hogy Ukrajna haladéktalanul korrigálja hibáit és szüntesse meg a negatív hatásokat” – mondta a külügyminisztérium szóvivője a Reutersnek.