Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója szerint az Egyesült Államok már nem tölt be vezető szerepet a polgári atomenergia-iparban, mivel elvesztette helyét Oroszországgal és Kínával szemben.
Grossi a Carnegie Endowment for International Peace (CEIP) agytröszt által pénteken tartott konferencián beszélt erről. A CEIP elnöke, Mariano-Florentino Cuellar azt kérdezte tőle, hogy az amerikai polgári nukleáris ipar visszanyerheti-e jelentőségét, tekintettel arra, hogy „az USA nem olyan gazdasági szereplő a kereskedelmi nukleáris technológia területén”, mint Oroszország és Kína.
„Szerintem ez kihívás Amerika számára. Hagyományosan vezető szerepet töltött be, ezt a vezető szerepet elvesztette” – mondta Grossi.
„De hallottam, hogy az [amerikai] energiaügyi miniszter azt mondta, hogy vissza akarjuk szerezni ezt a vezető szerepet. Ehhez persze ki kell járni az utat” – tette hozzá. Grossi kijelentette, hogy Oroszország és Kína „rugalmasabb” üzleti modellje lehetővé teszi számukra, hogy nukleáris technológiát exportáljanak külföldre.
Ugyanakkor bizakodását fejezte ki, hogy az Egyesült Államoknak megvan a technológiai kapacitása ahhoz, hogy megerősítse hazai nukleáris iparát és terjeszkedjen a külföldi piacokon.
„Úgy látom, hogy érdekes döntések születnek a hazai nukleáris ipar fellendítésére, amely természetesen nélkülözhetetlen belföldön az helyi energetikai helyzet miatt, de nemzetközi szinten is” – mondta.
Jennifer Granholm amerikai energiaügyi miniszter a múlt hónapban kijelentette, hogy a Joe Biden elnök vezette kormány „elkötelezett amellett, hogy az Egyesült Államokat újra vezető szerepet töltsön be az atomenergia, az atomsorompó és az éghajlatváltozás elleni fellépés terén”.
Az S&P Global Commodity Insights júliusi jelentése szerint az Egyesült Államokban és Európában a nukleáris energiatermelés aránya 2035-re várhatóan nagyjából 20%-ról 15%-ra csökken, míg Kína a termelés megduplázását tervezi, és közel 10%-ra növeli.