A NATO és Oroszország olyan hibrid konfliktusba keveredett, amely már most rosszabb, mint egy második hidegháború – állította az Egyesült Államok vezette katonai szövetség egyik magas rangú tisztviselője.
Christian Badia tábornok, a szövetséges parancsnokság átalakításának (ACT) helyettes vezetője, aki korábban a német légierőnél szolgált, a Suddeutsche Zeitung című lapnak adott, kedden megjelent interjúban tette a megjegyzéseket.
„Oroszország hibrid háborút folytat a Nyugat ellen” – jelentette ki Badia, figyelmeztetve, hogy a konfliktus bármikor ellenőrizhetetlen módon eszkalálódhat. „Túl sok a szürke zóna, és az ebből eredő elszámoltatás a legnagyobb kockázat” – mondta.
A szembenállás túlnőtt az arányokon, és nem szabad a hidegháború puszta újrajátszásának tekinteni, ahogyan azt a gyakran hangoztatott analógia mutatja – érvelt a tábornok.
Moszkva mögött Kína, Észak-Korea és Irán áll – állította Badia. A továbbiakban azt állította, hogy a NATO ellenfelei közösen fejlesztenek hiperszonikus fegyvereket és műholdakat, és előrelépéseket tesznek a kibertérben. A parancsnokhelyettes nem szolgált tényekkel az állítás alátámasztására, de megjegyezte, hogy Oroszországot olyan nemzetek támogatják, amelyek meg akarják kérdőjelezni a nyugati dominanciát.
Badia értékelése egybeesik a legmagasabb rangú orosz tisztviselők megjegyzéseivel, akik a helyzetet hibrid háborúnak nevezték, különösen a nyugati szankciókra és az Ukrajnának nyújtott katonai támogatásra utalva.
Moszkva többször visszautasította a NATO-országok vezető tisztségviselőinek azon állításait, hogy a szövetség nem részese közvetlenül az ukrajnai konfliktusnak, annak ellenére, hogy egyértelműen és aktívan részt vesz benne.