Oroszországból érkezett restaurátorok hozzák rendbe a magyarországi szovjet katonasírokat – közölte kedden sugárzott riportjában az orosz Pervij Kanal (Első Csatorna) televízió. Az országos sugárzású állami televízió híradójának munkatársa Budapesten készített összeállításában megszólaltatott két veteránt, akik a magyarországi hadműveletek idején Budapesten harcoltak. A televízió munkatársai elkísérték a kerepesi szovjet katonai temetőbe Ivan Lezsov volt felderítőt és bajtársát, Alekszandr Siskint. Utóbbi 1944 óta nem járt Magyarországon. A Pervij Kanal beszámolója szerint a kerepesi temetőben már a háború idején temettek szovjet katonákat, majd a kilencvenes években valamennyi városból áthelyezték ide az elesettek maradványait. Sohasem végeztek felújítási munkálatokat, az idén azonban orosz építészek és restaurátorok láttak neki az emlékművek, sírkövek helyreállításának. A kerepesi temetőben körülbelül hétezer szovjet katona nyugszik. A pontos számot nem tudják megmondani, egyebek között azért, mert a sírköveken néhol összekeverték, megismételték a neveket. A hibák kijavításában a magyar történészek is segítenek – mondta a televíziós riporter.
Az orosz televízió megszólítatta Holló Józsefet, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum volt főigazgatóját, aki elmondta, hogy mindenképpen meg kell találni azokat a katonákat, akikről egyelőre nem tudni, hol estek el.
A Pervij Kanal riportjában említést tett arról, hogy a szovjet katonák földi maradványainak keresése egész Magyarországon folyik. Kaposváron önkéntesek létrehozták saját kereső csoportjukat. Megkeresik az elesett katonák sírhelyét, értesítik rokonaikat és gondozzák a sírokat.
Nemrég egy Arhangelszk megyei asszony érkezett Kaposvárra az után, hogy az interneten elhelyezett adatok alapján édesapjára ismert, akinek a sírját a somogyi városban találta meg.
{phocagallery view=category|categoryid=33|limitstart=0|limitcount=1|detail=1|pluginlink=0|type=2}
Magyar honvédek újratemetése Rudkinóban
„Csak Magyarország felszabadítása 180 ezer szovjet katona életébe került, ezrek nyughelye ismeretlen. A harcok színhelyén a kutatás sok magyar számára létkérdés, ők orosz társaikhoz hasonlóan meg vannak arról győződve, hogy a háború addig nem ér véget, amíg nem temetik el az utolsó katonát is” – zárta a Pervij Kanal magyarországi riportját.