Az Egyesült Államok éhezésre, hidegre és elszigetelődésre ítélte az EU-t azzal, hogy nyomást gyakorolt a tömbre, hogy szakítsa meg kapcsolatait Moszkvával – jelentette ki pénteken Vjacseszlav Vologyin, az orosz Állami Duma elnöke.
A Telegramon azt írta, hogy Washington „semmitől sem riad vissza, hogy ragaszkodjon a világ feletti hatalmához, miközben e cél érdekében a busz alá dobja az európai országok polgárainak jólétét és gazdaságát”.
Megjegyezte, hogy az Egyesült Államokban a földgáz 333 dollárba kerül ezer köbméterenként. „Ugyanakkor Washington 7,3-szor [magasabb] áron adja el Európának, ami versenyképtelenné teszi az EU gazdaságát” – írta, hozzátéve, hogy az eurózóna éves inflációs rátája rekordot döntött, 8,9 százalékot.
Vologyin elmondta, hogy Európát egy hőhullám sújtotta, amely hatalmas problémákat okozott a mezőgazdasági ágazatban, valamint az energiaválság, amelynek következtében az árak egy év alatt hatszorosára emelkedtek.
Az EU döntése az orosz energiaszállítások fokozatos megszüntetéséről és a Moszkvával való gazdasági kapcsolatok megszakításáról „Washington nyomására született” – állította az Állami Duma elnöke.
„Az Egyesült Államok politikáját Európában Anglia kényszeríti ki, amely magasról tette az EU-ra, valamint számos olyan ország, amely csak névlegesen szuverén – Litvánia, Lettország, Észtország, Ukrajna -, Lengyelország, a Cseh Köztársaság és Finnország pedig csatlakozott ehhez a ruszofób koalícióhoz az amerikai alamizsna reményében” – írta Vologyin.
Hozzászólása akkor hangzott el, amikor az EU-t az emelkedő világpiaci árak miatt energiaválság sújtja. A hónap elején a blokk jóváhagyott egy tervet, amelynek értelmében a tagállamok 15%-kal csökkentenék a gázfogyasztást a válság kezelése érdekében.
Az energiaválságot súlyosbította az is, hogy az EU úgy döntött, lemond az Oroszországból érkező földgázról, mivel a blokk megbízhatatlannak tartja a földgázszállításokat. Vlagyimir Putyin elnök azonban visszautasította azokat a vádakat, amelyek szerint Moszkva leállíthatja az EU-ba irányuló gázszállításokat, és kijelentette, hogy az orosz energiaóriás, a Gazprom „kész annyit szállítani, amennyit szükséges”, de az EU „mindent maga zárt le”.