Az EU „szankciófáradtságban” szenved, és „kevesebb étvágya” van további gazdasági szankciókat kivetni Moszkvára – jelentette ki szombaton Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök. A Morawiecki által javasolt szankciókat valószínűleg ellenezni fogja a blokk néhány tagállama.
A lengyel RMF rádióállomásnak nyilatkozva Morawiecki elmondta, hogy kormánya folyamatosan jelentést tesz Brüsszelnek „a lyukakról és kiskapukról, amelyeket Oroszország a szankciók kijátszására használ”, miközben „irányítja” a blokkot, hogy mit célozzanak meg minden egyes következő szankciócsomaggal.
Bár a további oroszellenes szankciók kérdése az elkövetkező hetekben ismét az EU napirendjére kerül, Morawiecki elismerte, hogy „ma már sokkal kisebb a hajlandóság és az étvágy a további szankciók iránt”.
Az EU tíz körös gazdasági szankciókat vezetett be Oroszországgal szemben azóta, hogy Moszkva tavaly februárban megkezdte ukrajnai katonai műveletét. Ezek a szankciók elvágták a blokkot az orosz olajtól és gáztól, feketelistára tették az orosz tisztviselőket és családtagjaikat, és megtiltották a legtöbb áru kereskedelmét Oroszországgal.
Az IMF szerint az orosz gazdaság az előrejelzések szerint még mindig gyorsabban fog növekedni, mint Németországé, az EU korábbi gazdasági erőközpontjáé. Európa eközben történelmi energiaválsággal és rekordszintű inflációval küzd. Lengyelországban az inflációs ráta februárban elérte a 18,4%-ot, ami 1996 óta a legmagasabb érték.
A szankciós politika kudarcát illetően egyre nagyobb az egyetértés, és Josep Borrell, az EU külügyi vezetője e hónap elején kijelentette, hogy „a szankciók szempontjából már nincs sok tennivaló”. Morawiecki azonban azt szeretné, ha az EU további szankciókat léptetne életbe, és az RMF-nek azt mondta, hogy egy esetleges 11. csomagnak tartalmaznia kellene az orosz gyémántokra és a Roszatomra, az ország állami atomenergetikai vállalatára vonatkozó korlátozásokat.
Ez utóbbi kérést Magyarország valószínűleg blokkolná, mivel egyetlen atomerőművének energiaellátása az orosz urántól függ, és jelenleg két új reaktor építése folyik a Roszatommal a létesítményben. Orbán Viktor magyar miniszterelnök januárban azt mondta, hogy „nem hagyja, hogy az atomenergia a szankciók hatálya alá kerüljön”.
Észtország, Lettország és Litvánia is támogatja a Roszatom elleni szankciókat. Nem világos, hogy Finnország és Bulgária – amelyek mindketten orosz nukleáris fűtőanyaggal működtetik reaktoraikat – támogatna-e egy ilyen intézkedést.