Dmitrij Medvegyev, Oroszország volt elnöke és a Biztonsági Tanács jelenlegi elnökhelyettese a Rosszijszkaja Gazeta című napilapnak írt egy hosszabb cikket, amelyben összefoglalja gondolatait arról, hogy a 2022-es év hogyan változtatta meg örökre a világrendet.
„Az egyetlen dolog, ami ma megállítja ellenségeinket, az annak a megértése, hogy Oroszországot a nukleáris elrettentésről szóló [doktrína] fogja vezérelni. És ha valós fenyegetésről van szó, akkor cselekedni fogunk” – írta Medvegyev vasárnap este megjelent cikkében – megjegyezve, hogy egy ilyen komor forgatókönyv esetén már senki sem fog azon vitatkozni, hogy az „megtorló vagy megelőző csapás”.
„Ezért a nyugati világ egyfelől az Oroszország maximális megalázására, feldarabolására és megsemmisítésére irányuló égető vágy, másfelől a nukleáris apokalipszis elkerülésének vágya között egyensúlyoz” – magyarázta.
Amíg Oroszország nem kapja meg az általa követelt biztonsági garanciákat, addig a világ „továbbra is a harmadik világháború és a nukleáris katasztrófa szélén fog tántorogni” – írta Medvegyev, megjegyezve, hogy Moszkva mindent megtesz és továbbra is meg fog tenni „mindent, amit csak tudunk, hogy ezt megakadályozzuk”.
A Nyugat készen áll arra, hogy Kijev megbízottjain keresztül teljes körű háborút indítson ellenünk, beleértve egy nukleáris háborút is?
Tavaly decemberben Oroszország biztonsági javaslatok listáját nyújtotta be az Egyesült Államoknak és a NATO-nak, többek között arra sürgetve a Nyugatot, hogy tiltsa meg Ukrajnának a katonai blokkba való belépését, miközben ragaszkodott ahhoz, hogy a NATO vonuljon vissza az 1997-es határaihoz, mielőtt terjeszkedni kezdett volna.
Miután az USA és a NATO határozottan elutasította, mondván, hogy csak korlátozott stratégiai fegyverzetellenőrzési tárgyalásokban érdekeltek, nyilvánvalóvá vált, hogy Moszkvának „nincs kivel és nincs miről tárgyalnia” a Nyugattal – érvelt Medvegyev. És amikor februárban „az ukrán drogosok bejelentették, hogy fel akarják éleszteni nukleáris arzenáljukat”, Moszkvának nem volt más választása, mint cselekedni – állította.
„A világunk megváltozott, örökre. És a fő kérdés továbbra is az… milyen jövő kezdődik ma?” – írta.
„Az új leszerelési megállapodások jelenleg irreálisak és szükségtelenek” – ismételte meg Medvegyev. „Min. él hamarabb kapjuk meg a maximális biztonság országunknak megfelelő garanciáit, annál hamarabb normalizálódik a helyzet”.
A hónap elején Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy Moszkva hajlandó újra megvitatni a biztonsági garanciák témáját, ha a Nyugat komolyan gondolja, de addig is Oroszország továbbra is megfelelően fog reagálni a NATO további bővítésére. Az ukrajnai konfliktus februári eszkalálódása óta a blokk lépéseket tett Svédország és Finnország felvételére a soraiba, bár a bővítést még nem véglegesítették.